Programista może zapłacić tylko 5 proc. PIT - interpretacja podatkowa

Informatycy mogą być uprawnieni do skorzystania z IP Box z tytułu zbycia praw autorskich do wytworzonego przez nich w ramach prowadzonej działalności badawczo – rozwojowej programu komputerowego. Powinni jednak zachować przy tym szczególną ostrożność.

Aktualizacja: 31.08.2019 14:13 Publikacja: 31.08.2019 07:00

Programista może zapłacić tylko 5 proc. PIT - interpretacja podatkowa

Foto: AdobeStock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 lipca 2019 r. (0113-KDIPT2-1.4011.243.2019.1.BO).

Informatyk (wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje innym podmiotom stworzone przez siebie programy do przetwarzania dużej ilości danych. Wskazał, że stworzone przez niego programy komputerowe są utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Wnioskodawca chciał wiedzieć czy uzyskiwane przez niego dochody ze zbycia praw autorskich do tworzonego przez niego oprogramowania mogą być opodatkowane 5-proc. stawką PIT.

Czytaj także: Informatyk przedsiębiorca zapłaci tylko 5 proc. podatku

Organ podatkowy przyznał rację informatykowi i uznał, że wnioskodawca może skorzystać z IP Box.

komentarz eksperta

Hubert Gregorski, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Komentowana interpretacja indywidualna jest jedną z kilku wydanych w ostatnim czasie interpretacji dotyczących możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki podatku w ramach IP Box przez programistę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, współpracującego z kontrahentem (tj. w tym przypadku ze spółką kapitałową) na zasadzie B2B (zob. np. interpretację z 8 lipca 2019 r., 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR czy interpretację z 4 lipca 2019 r., 0113-KDIPT2-1.4011.243. 2019.1.BO).

Organy skarbowe zasadniczo potwierdziły w treści wskazanych interpretacji indywidualnych, że wnioskodawcy (programiści/informatycy) prowadzący działalności badawczo-rozwojową, są uprawnieni do skorzystania z IP Box z tytułu zbycia praw autorskich do programu komputerowego (jak w przypadku komentowanej interpretacji), bądź świadczenia usług w zakresie wytwarzania oprogramowania (jak w przypadku interpretacji 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR).

W pierwszej kolejności warta uwagi jest wspólna cecha wskazanych interpretacji indywidualnych – ich lakoniczność. Wnioskodawcy ograniczyli się zasadniczo do zadania organowi podatkowemu pytania, czy w związku z przedstawionym przez nich stanem faktycznym są uprawnieni do stosowania 5-proc. stawki PIT. W treści stanu faktycznego pominięte zostały natomiast dodatkowe przesłanki (poza prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej), których spełnienie warunkuje możliwość wdrożenia IP Box.

W przypadku komentowanej interpretacji indywidualnej, przede wszystkim wątpliwości może budzić kwestia:

- czy utwór będący podstawą osiąganych przez wnioskodawcę dochodów w rzeczywistości stanowi program komputerowy w rozumieniu przepisów o IP Box oraz

- czy pomiędzy wnioskodawcą a zleceniodawcą (tj. spółką) dochodzi formalnie do sprzedaży programu komputerowego, czy ma miejsce inny tytuł nabycia programu komputerowego przez zleceniodawcę.

W pierwszej kolejności należy bowiem wskazać, że powszechną praktyką wśród „samozatrudnionych" programistów jest zawieranie umów o świadczenie usług informatycznych. W treści takich umów strony zazwyczaj postanawiają, że autorskie prawa majątkowe do wszelkich wytworzonych przez zleceniobiorcę (tj. programistę) utworów powstałych w wyniku świadczenia usług przechodzą na zleceniodawcę (np. na spółkę). Co istotne, często dochodzi przy tym do przenoszenia na zleceniodawcę utworu w postaci jedynie fragmentu pracy programisty (np. fragmentu nowego lub zmienionego kodu źródłowego, algorytmu czy interfejsu). Pojawia się zatem pytanie, czy utwory takie stanowią program komputerowy w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że zarówno ustawy podatkowe, jak i w szczególności ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskie prawo do programu komputerowego". Jak wskazano w treści objaśnień Ministerstwa Finansów (tj. objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP Box), wynika to przede wszystkim z faktu, że nie da się ustalić wyczerpującej i niezmiennej definicji tego pojęcia oraz uniknąć rozbieżności interpretacyjnych. W rezultacie Ministerstwo Finansów rekomenduje podatnikom, chcącym skorzystać z IP Box, wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Jednocześnie, w treści objaśnień Ministerstwo Finansów przedstawiło proponowany przez siebie zarys definicji programu komputerowego oraz rekomendację, żeby pojęcie to rozumieć szeroko. Między innymi wskazuje się, że nieprawidłowym podejściem byłoby wyłączanie z pojęcia „program komputerowy" takich jego elementów jak np. algorytm, interfejs, czy interfejs użytkownika. W rezultacie, trudno jest na obecnym etapie formułować ogólne wnioski w zakresie podatkowej definicji programu komputerowego, a każdy przypadek powinien zostać poddany indywidualnej analizie.

Dodatkowo, kluczowe znaczenie z perspektywy przepisów o IP Box może mieć charakter prawny umów o świadczenie usług informatycznych, zawieranych przez programistów (w tym umowy, o której mowa w komentowanej interpretacji indywidualnej). Należy bowiem rozważyć, czy w rzeczywistości są to umowy:

- sprzedaży prawa do programu komputerowego,

- licencyjne, które dotyczą tego prawa lub

- sprzedaży produktu lub usługi, uwzględniającej w cenie prawo do programu komputerowego.

W przeciwnym razie, tj. jeśli umowa o świadczenie usług informatycznych ma inny charakter niż jeden ze wskazanych powyżej, to możliwość skorzystania przez programistę z IP Box może zostać znacząco ograniczona lub nawet wyłączona.

Co więcej, nie należy przy tym zapominać o innych obowiązkach, przede wszystkim ewidencyjnych, od których uzależniona jest możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki podatkowej.

Z drugiej strony warte uwagi jest, że konstrukcja przepisów o IP Box oraz zawarte w treści objaśnień zalecenie do stosowania tzw. proinnowacyjnej wykładni, mogą potencjalnie wiązać się z określonymi możliwościami, przykładowo na gruncie obowiązku opłacania miesięcznych / kwartalnych zaliczek w przypadku osiągania kwalifikowanego dochodu od kwalifikowanych praw IP (w tym programu komputerowego). Ustawodawca jednoznacznie wskazuje bowiem, że celem wprowadzenia przepisów o IP Box jest sprzyjanie tworzeniu i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.

Aby zatem bezpiecznie, a jednocześnie efektywnie wdrożyć IP Box, warto jest wcześniej przeprowadzić pogłębioną analizę, celem identyfikacji zarówno potencjalnych ryzyk, jak i ewentualnych możliwości w tym zakresie.

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 lipca 2019 r. (0113-KDIPT2-1.4011.243.2019.1.BO).

Informatyk (wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje innym podmiotom stworzone przez siebie programy do przetwarzania dużej ilości danych. Wskazał, że stworzone przez niego programy komputerowe są utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Wnioskodawca chciał wiedzieć czy uzyskiwane przez niego dochody ze zbycia praw autorskich do tworzonego przez niego oprogramowania mogą być opodatkowane 5-proc. stawką PIT.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara