PIT: jak opodatkować udziały wspólnika cichego

Wspólnik prowadzący działalność powinien pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od udziału wspólnika cichego, jak od odsetek od pożyczki.

Aktualizacja: 31.08.2021 14:52 Publikacja: 31.08.2021 10:50

PIT: jak opodatkować udziały wspólnika cichego

Foto: Adobe Stock

- Czytelnik (osoba fizyczna prowadząca działalności gospodarczą, polski rezydent podatkowy) posiada środki finansowe, które zamierza zainwestować we wspólne przedsięwzięcie z X. spółką z o.o. Czytelnik dokona inwestycji jako osoba prywatna, nie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Czytelnik zamierza (jako tzw. wspólnik cichy) zawrzeć ze spółką umowę tzw. spółki cichej, na podstawie której zobowiąże się do wniesienia do przedsiębiorstwa spółki wkładu pieniężnego w kwocie z góry ustalonej w celu sfinansowania wspólnego przedsięwzięcia gospodarczego, tj. zapewnienia finansowania dokończenia lub rozpoczęcia budowy osiedli domów jedno i wielorodzinnych oraz lokali użytkowych. W zamian za wniesiony wkład czytelnik uzyska udział w potencjalnych zyskach spółki osiągniętych ze wspólnego przedsięwzięcia. Umowa spółki cichej będzie szczegółowo regulować zasady podziału zysków z przedsięwzięcia pomiędzy spółkę a czytelnika, wzajemne prawa i obowiązki stron oraz czas trwania przedsięwzięcia. Czytelnik uzyska udział w potencjalnych zyskach spółki, ale nie będzie uczestniczyć w ewentualnych stratach ani nie będzie ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek zobowiązania spółki. Nie będzie miał też wpływu na działania gospodarcze podejmowane, w ramach wspólnego przedsięwzięcia, przez spółkę. Jak wspólnik cichy nie będzie również miał prawa uczestniczyć w majątku spółki. Umowa zostanie zawarta na czas nieoznaczony z możliwością wypowiedzenia przez każdą ze stron w każdym czasie z zachowaniem umownego terminu wypowiedzenia. Zawarta umowa spółki cichej nie będzie umową spółki cywilnej, ani żadnej innej spółki osobowej prawa handlowego. Czy przychody czytelnika z tytułu udziału w  zyskach takiej spółki zgodnie z zasadami wynikającymi z zawartej umowy spółki cichej można zakwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych uregulowanych w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT?

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego