fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Amortyzacja: domki letniskowe rozliczamy tylko jak jest ciepło - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Jeśli firma działa jedynie sezonowo, to nie może amortyzować majątku przez cały rok.

Jak rozliczać rzeczy służące przedsiębiorcy tylko przez kilka miesięcy w roku? Jeśli są to firmowe środki trwałe, to trzeba je amortyzować. Ale tylko w okresie ich wykorzystywania. Przypomniał o tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj też:

O interpretację wystąpił przedsiębiorca, który wynajmuje cztery domki letniskowe. Są do nich doprowadzone media i posiadają pełne wyposażenie. Nie ma w nich jednak ogrzewania. Dlatego są udostępniane gościom tylko od maja do września.

Jak rozliczać domki w podatkowych kosztach? Robimy to poprzez amortyzację, naliczając sukcesywnie odpisy. Środki trwałe wykorzystywane sezonowo amortyzujemy jednak tylko w okresie ich wykorzystywania. Tak wynika z art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Do wyboru są dwa sposoby rozliczenia. Miesięczny odpis wylicza się dzieląc roczną kwotę amortyzacji przez :

– liczbę miesięcy w sezonie albo

– dwanaście miesięcy w roku.

Przy pierwszej metodzie wysokość odpisów zaliczanych do podatkowych kosztów będzie taka sama jak przy amortyzacji przez cały rok. Przy drugiej rozliczenie kosztów znacznie się wydłuży. Decyzja należy do przedsiębiorcy.

Mężczyzna, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, chce skorzystać z pierwszej metody. Podaje, że wartość jednego domku wynosi 250 tys. zł. Stawka amortyzacji to 10 proc. rocznie. Miesięczny odpis w okresie maj-wrzesień wynosi 5 tys. zł (wysokość rocznego odpisu, czyli 25 tys. zł, podzielona przez liczbę miesięcy, w których domek jest używany).

Przedsiębiorca może obliczyć miesięczny odpis dzieląc roczny przez liczbę miesięcy, w których domek jest wykorzystywany – przyznała skarbówka. Nie chciała natomiast potwierdzić prawidłowości przykładu liczbowego, twierdząc, że „zasady arytmetycznego wyliczania nie podlegają interpretacji indywidualnej".

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.215.2019.1.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA