fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Raty leasingowe w kosztach firmy - interpretacja podatkowa

123RF
Przedsiębiorca, który podpisał umowę jeszcze w zeszłym roku, rozliczy w podatkowych kosztach wszystkie raty. Mimo że samochód odebrał później.

Jeśli nie nastąpiły zmiany w zawartej w grudniu umowie leasingu, lecz tylko ją uzupełniono o szczegóły, to można rozliczać samochód na starych, korzystniejszych dla przedsiębiorców zasadach. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Chodzi o auta osobowe powyżej 150 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca weźmie w tym roku taki samochód w leasing, to zaliczy do podatkowych kosztów tylko część rat. W takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości pojazdu. Przykładowo, jeśli leasinguje auto za 300 tys. zł, to odliczy połowę raty.

Ograniczenia kosztów nie dotyczą tych, którzy podpisali umowy w 2018 r. albo wcześniej. Oni rozliczają leasing na dotychczasowych zasadach. Jeśli więc przedsiębiorca zawarł umowę do końca grudnia ub.r., to może zaliczyć raty do podatkowych kosztów w całości, nawet jeśli samochód jest wart więcej niż 150 tys. zł.

Czy korzystnego rozliczenia nie wyklucza to, że auto zostało odebrane dopiero w kwietniu 2019 r.?

O to zapytała fiskusa prowadząca działalność gospodarczą dentystka. W grudniu podpisała umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego wraz z harmonogramem opłat.

Auto odebrała w kwietniu. Wtedy też w harmonogramie doprecyzowano terminy płatności opłaty wstępnej i miesięcznych rat. Wpisano także do niego numer rejestracyjny pojazdu. Nic więcej się nie zmieniło.

Dentystka twierdzi, że może rozliczać raty na zasadach obowiązujących jeszcze w zeszłym roku, ponieważ wtedy zawarła umowę leasingu. Argumentuje, że umowa stała się skuteczna przez samo złożenie zgodnych oświadczeń woli stron. Do zawarcia umowy nie jest konieczne wydanie samochodu.

Fiskus potwierdził stanowisko dentystki. Pozwolił jej na korzystne rozliczenie samochodu osobowego w podatkowych kosztach, mimo że został otrzymany już po zmianie przepisów.

Jeśli umowa leasingu nie uległa zmianie lub odnowieniu, lecz jedynie zostały dodatkowo zawarte w niej dane o numerze rejestracyjnym samochodu oraz dookreślone terminy płatności, to przedsiębiorca może rozliczać ją na starych zasadach – czytamy w odpowiedzi skarbówki.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.315.2019.1.MM

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA