fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Klient nie płaci? Wierzytelność można zaliczyć w koszty - interpretacja podatkowa

www.sxc.hu
Jeśli nie ma szans na odzyskanie pieniędzy od kontrahenta, lepiej z nich zrezygnować i umorzyć wierzytelność, niż czekać na jej przedawnienie.

Ważna interpretacja dla wszystkich, którzy mają problemy z egzekucją należności od kontrahentów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umorzoną wierzytelność można zaliczyć do kosztów. Dzięki temu odzyskamy chociaż podatek, który zapłaciliśmy wcześniej, wykazując przychód z transakcji.

Czytaj też:

O interpretację wystąpił przedsiębiorca prowadzący firmę produkcyjną. Rozlicza PIT, odprowadza podatek liniowy. W ostatnich latach współpracował z niemiecką spółką. Sprzedawał jej towary i stosował odroczone terminy płatności. Faktury dokumentujące sprzedaż księgował po stronie przychodów.

W pewnym momencie kontrahent przestał płacić. Przedsiębiorca rozpoczął procedury windykacyjne, skierował też sprawę do sądu. Ostatecznie zawarł z kontrahentem ugodę, w której zgodził się na zwolnienie go z części długu (około 1 mln zł).

Czy może tę kwotę rozliczyć w podatkowych kosztach? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Pozwala na to bowiem art. 23 ust. 1 pkt 41 ustawy o PIT. Argumentuje, że umorzenie miało ekonomiczny sens, ponieważ proces w Niemczech mógł trwać jeszcze wiele lat i nie wiadomo było, jak się skończy.

Co na to fiskus? Przyznał, że wierzytelność jest prawem podatnika i w każdej chwili może się go zrzec. Pozwala na to kodeks cywilny. Zgodnie z art. 508 zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

Umorzenie wierzytelności, którą chcemy rozliczyć w kosztach, wymaga więc zgody kontrahenta. Może być uzyskane w wyniku ugody, układu czy też zwykłego oświadczenia. Z opisu sprawy wynika, że ten warunek został spełniony, ponieważ przedsiębiorca zawarł z niemiecką spółką ugodę sądową.

Skarbówka przypomniała też o pozostałych przesłankach rozliczenia umorzonej wierzytelności w kosztach. Pierwsza: musi być wcześniej wykazana po stronie przychodów. Druga: nie może być przedawniona (wierzytelności przedawnione są bowiem wyłączone z kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT). Te przesłanki również są spełnione.

Fiskus przyznał także, że prawo do rozliczenia kosztów dotyczy zarówno wierzytelności krajowych, jak i zagranicznych. Przedsiębiorca może więc zaliczyć umorzoną wierzytelność do kosztów uzyskania przychodów. Musi tylko pamiętać, że rozliczy ją w kwocie netto, czyli bez VAT. Przychód należny ze sprzedaży też bowiem wykazujemy w kwocie netto.

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.222.2019.1.MM

a

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA