Projekt zmian w podatkach od 2019 roku: strata na samochodach, ale niższy CIT

Przedsiębiorców czekają zmiany: nowe zasady rozliczania firmowych aut, trudniej będzie oszczędzić na podatkach.

Publikacja: 27.08.2018 08:10

Projekt zmian w podatkach od 2019 roku: strata na samochodach, ale niższy CIT

Foto: 123RF

Upraszczanie i uszczelnianie – to cele opublikowanej noweli podatkowych ustaw autorstwa resortu finansów. Większość zmian ma obowiązywać od nowego roku.

Czytaj także:

Biznesowi ulgę, a państwu podatek

Exit tax od stycznia 2019: podatek przeciw ucieczkom z kraju

Handlujący bitcoinami zapłaci 19-proc. podatek

Co dostaną firmy? Najmniejsze spółki (przychody do 1,2 mln euro rocznie) i zaczynających biznes ucieszy 9-proc. CIT. Teraz płacą 15 proc., a pozostałe spółki 19 proc. Według MF skorzysta z tego 440 tys. podatników CIT.

Dla działalności badawczo-rozwojowej zaplanowano Innovation Box – preferencyjne opodatkowanie wyodrębnionego dochodu ze składników własności intelektualnej chronionych np. przez patent.

Większe kwoty wrzucą w koszty firmy wpłacające składki do branżowych organizacji. Resort chce podnieść limit.

Połowa w koszty

Co się nie spodoba biznesowi? Zmiana zasad rozliczania firmowych samochodów osobowych. Ministerstwo chce, by było jak z VAT: kto je wykorzystuje na cele prywatne odlicza 50 proc. VAT i – jeśli wejdą zmiany w ustawie o PIT i o CIT – zaliczy tylko połowę wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Całe nakłady rozliczymy w firmie, prowadząc szczegółową ewidencję przebiegu auta, z której wynika, że jeździmy nim tylko służbowo. Przedsiębiorcy na tym stracą, bo dziś, jeśli zaliczą samochód do środków trwałych, wrzucają w koszty wszystkie wydatki.

Ograniczenia będą też dla leasingowanych aut. Resort chce natomiast podnieść limit amortyzacji aut osobowych – z 20 tys. euro do 150 tys. zł.

Przewidziano też pakiet zmian uszczelniających. Zaostrzone będą przepisy o klauzuli obejścia prawa, pozwalające fiskusowi kwestionować transakcje zawierane, by unikać podatku. Szef Krajowej Administracji Skarbowej uchyli interpretacje indywidualne, jeśli okaże się, że opisane w nich operacje służą podatkowym „oszczędnościom".

Pojawi się obowiązek raportowania o transakcjach mających na celu podatkową optymalizację. Dotknie to m.in. doradców podatkowych czy radców prawnych. Zmienią się też zasady pobierania podatku u źródła (dotyczy to dużych kwot), gdy polska firma rozlicza należności (np. odsetki) wypłacane zagranicznej.

Ulgi dla Kowalskich

Są też zmiany dla tych, którzy chcą uniknąć podatku przy sprzedaży lokalu. Resort zamierza wydłużyć im termin na inwestycje dające prawo do zwolnienia – do trzech lat. Nie trzeba płacić podatku od sprzedaży mieszkania, jeśli pieniądze przeznaczymy np. na zakup nowego. Mamy na to dwa lata (licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż starej nieruchomości). Bywa, że podatnicy nie mieszczą się w terminie. W takich sytuacjach skarbówka odmawia zwolnienia. Wydłużenie terminu do trzech lat powinno rozwiązać część problemów.

Podatnikom łatwiej będzie skorzystać z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Dziś jeśli tego nie zadeklarują do 30 kwietnia, nie mają tego prawa (nawet po korekcie zeznania). Z projektu wynika, że to się zmieni.

Nowela likwiduje obowiązek przesyłania informacji o wyborze ryczałtowego rozliczenia dla zarabiających na najmie. Wystarczy, że wyniknie to z przelewu do urzędu albo zeznania PIT-28.

Zmienią się też zasady rozliczania przychodów z obrotu wirtualną walutą, szerzej piszemy o tym tutaj: Handlujący bitcoinami zapłaci 19-proc. podatek

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Upraszczanie i uszczelnianie – to cele opublikowanej noweli podatkowych ustaw autorstwa resortu finansów. Większość zmian ma obowiązywać od nowego roku.

Czytaj także:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a