PIT: urząd skarbowy chce podatku od dodatkowych odpraw

Firmy zachęcają pracowników do dobrowolnych zwolnień, a fiskus wyciąga ręce po ich rekompensaty.

Aktualizacja: 27.08.2015 07:17 Publikacja: 26.08.2015 19:30

PIT: urząd skarbowy chce podatku od dodatkowych odpraw

Foto: www.sxc.hu

Program dobrowolnych odejść (PDO) to popularny sposób na redukcję zatrudnienia i oszczędności, zwłaszcza w dużych spółkach. Niestety, o swoje zaczyna się upominać fiskus. Chce podatek od wypłacanych pracownikom świadczeń.

Kasa kusi...

– W tym roku przeprowadziliśmy dwa programy, skorzystało z nich blisko 4 tys. osób – mówi Mirosław Kuk, rzecznik PKP Cargo. – Odchodzącym wypłaciliśmy odprawy uzależnione od stażu pracy, nawet do 33 miesięcznych pensji.

– Aktualnie kończymy trzyletni program. Przystąpiło do niego ponad tysiąc osób i szykujemy się na następny – mówi Magdalena Rusinek z Biura Prasowego Tauron Polska Energia. – Uczestnikom przyznajemy gratyfikacje finansowe. Na ich wysokość wpływa kilka czynników, m.in. zarobki i staż pracy.

Czy świadczenia wypłacane z programu dobrowolnych odejść są opodatkowane?

– Jeszcze kilka miesięcy temu fiskus uważał, że nie. A jeśli firma potrąciła podatek od takiego świadczenia, urzędy go zwracały – mówi doradca podatkowy Artur Kowalski. – Ostatnio jednak skarbówka zaostrzyła swoje stanowisko.

O interpretację wystąpiła spółka akcyjna, która zaproponowała pracownikom skorzystanie z PDO. Chętni dostaną do 80 tys. zł specjalnego wynagrodzenia, które nazwano dobrowolnym odszkodowaniem. Spółka twierdzi, że jest zwolnione z podatku.

...nie tylko pracowników

Skarbówka uznała jednak, że świadczenie nie ma charakteru odszkodowawczego, nie wiąże się bowiem z naprawieniem szkody. Nie może więc być zwolnione z PIT (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPB-2-1/4511-143/15/MD).

Fiskus chce także podatku od dodatkowych odpraw, które, jak pisze wypłacająca je firma, są rekompensatą utraconego wynagrodzenia w związku z ustaniem stosunku pracy (interpretacja katowickiej Izby Skarbowej nr IBPB-2-1/4511-24/15/MZ).

– Ustawa o PIT zwalnia z podatku tylko odszkodowania i zadośćuczynienia – mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy w PwC.

– Te pojęcia należy rozumieć tak jak w kodeksie cywilnym, czyli jako mające na celu naprawienie szkody. Jeśli skarbówka uzna, że szkoda nie wystąpiła, bo odejście było dobrowolne, opodatkuje świadczenia. Fiskus nie jest jednak w tej sprawie ortodoksyjny. Zdarzają się też korzystne interpretacje. Łódzka Izba Skarbowa uznała, że wypłacane na podstawie PDO odszkodowania są z PIT zwolnione (nr IPTPB2/4511-218/15-4/Akr).

– Oprócz odszkodowawczego charakteru świadczenia trzeba też pamiętać o drugim warunku ulgi – tłumaczy Artur Kowalski. – Musi być przyznane na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mówi kodeks pracy.

Opinia:

Karol Raźniewski, doradca podatkowy, dyrektor w zespole Human Capital w EY

Niekorzystne dla podatników stanowisko fiskusa budzi kontrowersje. Niewątpliwie odejście z pracy wiąże się z poniesieniem szkody, przede wszystkim z powodu utraty gwarancji stałych dochodów. Także wtedy, gdy odbywa się w ramach dobrowolnego programu. Uczestnictwo w nim nie jest przecież nagrodą, tylko konsekwencją tego, co się dzieje w firmie, czyli konieczności redukcji zatrudnienia. Dlatego są argumenty za tym, że przyznane uczestnikom świadczenia mają charakter odszkodowawczy. Firmy muszą jednak zwrócić uwagę na konstrukcję programu, aby nie dawać skarbówce pretekstu do podważania zwolnienia. Musi z niego wynikać, że pracownik ponosi szkodę, a pracodawca chce mu ją zrekompensować.

Program dobrowolnych odejść (PDO) to popularny sposób na redukcję zatrudnienia i oszczędności, zwłaszcza w dużych spółkach. Niestety, o swoje zaczyna się upominać fiskus. Chce podatek od wypłacanych pracownikom świadczeń.

Kasa kusi...

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara