fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: wydatki na firmowy rower przedsiębiorca zaliczy do podatkowych kosztów

123RF
Przedsiębiorca zaliczy do podatkowych kosztów wydatki na firmowy jednoślad.

Czy do kontrahenta można dojeżdżać rowerem za 16 tys. zł? Można, fiskus nie widzi w tym niczego podejrzanego. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią prowadzący działalność informatyk. Wykonuje swoje usługi w siedzibie kontrahenta, która znajduje się w innym mieście. Informatyk dojeżdżał do niego samochodem, teraz jednak zainwestował w rower, chcąc ograniczyć koszty związane z przejazdem autem. Jednoślad kosztował 16 tys. zł. Czy wydatek można zaliczyć do podatkowych kosztów? Wnioskodawca twierdził, że tak, ponieważ jest spełniony warunek z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, tzn. wydatek przyczyni się do uzyskania przychodu.

Fiskus się zgodził. Zastrzegł jednak, że rower musi być rozliczany w kosztach poprzez odpisy amortyzacyjne. Jego wartość przekracza bowiem 10 tys. zł. Do tej kwoty wydatki na firmowy sprzęt mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów. Do końca zeszłego roku ten limit wynosił 3,5 tys. zł, ale został podniesiony nowelizacją z 27 października 2017 r. (DzU z 2017 r., poz. 2175).

Informatyk powinien więc wpisać rower do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Skarbówka przypomniała przy tym, jakie warunki trzeba spełnić, aby zakwalifikować daną rzecz do środków trwałych. Musi stanowić własność przedsiębiorcy, być kompletna i zdatna do użytku, a przewidywany okres jej używania powinien przekraczać rok. Trzeba ją także wykorzystywać na potrzeby działalności. Z opisu sprawy wynika, że te kryteria są spełnione.

Reasumując, wydatek na zakup roweru może być zaliczony do podatkowych kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. Czy wolno go zamortyzować jednorazowo? Fiskus w interpretacji o tym nie wspomniał, jednak nie powinno być wątpliwości, że jest to możliwe na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PIT. Przywilej ten przysługuje firmom rozpoczynającym działalność oraz tzw. małym podatnikom. W 2018 r. takim małym podatnikiem jest przedsiębiorca, którego przychody liczone razem z VAT w 2017 r. nie przekroczyły 5 mln 176 tys. zł. Jeśli przychody informatyka nie były wyższe, może skorzystać z jednorazowej amortyzacji.

Przedsiębiorca nie powinien mieć też problemów z odliczeniem VAT. Przepisy nie wprowadzają bowiem dla takiego środka transportu ograniczeń (jak dla samochodu osobowego). Jeśli skorzysta z tej możliwości, to kosztem uzyskania przychodów w PIT będzie wydatek w kwocie netto.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 320.2018.2.KS1

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA