fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Bon turystyczny nie zmienia rozliczenia

Adobe Stock
Pensjonat bądź hotel wykazują przychód w momencie świadczenia usługi. Niezależnie od formy zapłaty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przelał już 23 mln zł na konta firm, które przyjęły klientów z bonami turystycznymi. Jak rozliczyć taką transakcję podatkowo i księgowo? – pytają czytelnicy.

– Podatek rozliczamy na ogólnych zasadach, forma płatności tego nie zmienia. Ośrodek wypoczynkowy, pensjonat, gospodarstwo agroturystyczne czy hotel ujmują przychód w księgach w momencie świadczenia usługi, bez względu na to, jak i kiedy zostanie ona opłacona. W tym też momencie księgowany jest VAT – tłumaczy Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner w Polskiej Grupie Audytorskiej. Dodaje, że ZUS ma 14 dni na płatność, data otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorcę nie ma jednak wpływu na moment wykazania przychodu.

Co zrobić, jeśli klient opłaca tylko część należności bonem, a resztę gotówką bądź przelewem?

– Sprzedawca powinien zaksięgować zapłatę bonem na osobnym koncie rozrachunków (należności) od odbiorców. Dla jasności rozliczeń można stworzyć do tego nowe konto, np. pozostałe rozrachunki z odbiorcami, bon turystyczny. Po przelewie środków z ZUS kwota na koncie rozrachunków bonem się zmniejszy i jednocześnie zwiększy się kwota na koncie: rachunek bankowy – wyjaśnia Bartłomiej Kurylak.

Kolejne pytanie: jak zaksięgować bon wykorzystany przed usługą, np. w formie zaliczki?

– Zapłata bonem jest ujmowana jako rozliczenie międzyokresowe przychodów po stronie pasywów. Po stronie aktywów na rozrachunkach z odbiorcami – bon turystyczny. Stanie się przychodem w momencie świadczenia usługi – podpowiada Bartłomiej Kurylak. Dodaje, że przedsiębiorca nie wystawia żadnego dokumentu potwierdzającego płatność. To system teleinformatyczny na platformie PUE ZUS wskazuje, że została rozliczona bonem. Osoba uprawniona otrzymuje wiadomość tekstową o wykorzystaniu bonu u konkretnego przedsiębiorcy.

Czy przychód musi też wykazać osoba, która otrzymała bon do wykorzystania? Nie. Jest bowiem zwolniony z podatku. Tak wynika z art. 52zc ustawy o PIT.

Przypomnijmy, że ustawa o polskim bonie turystycznym obowiązuje od 18 lipca. Przedsiębiorcy i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą się wpisać na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Polska Organizacja Turystyczna publikuje listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności bonem na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Bon wynosi 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. Przysługuje też dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł, dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W tej formie można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA