Wartość początkową środka trwałego podatnik może ustalić w drodze wyceny

Podatnik ma prawo określić podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych w drodze wyceny. Jest to jednak sytuacja szczególna, wyjątek od obowiązującej zasady ustalania wartości środka trwałego według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia.

Publikacja: 13.08.2018 02:00

Wartość początkową środka trwałego podatnik może ustalić w drodze wyceny

Foto: Fotolia.com

Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu środków trwałych, to wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 ustawy o PIT).

Aby można było ustalić wartość początkową zakupionego środka trwałego w drodze wyceny, muszą być zatem spełnione dwa warunki:

• nie można ustalić ceny nabycia środka trwałego,

• środek trwały musi być nabyty przez podatnika przed dniem założenia ewidencji (wykazu) środków trwałych

(interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 marca 2011 r., IPPB1/415-7/11-2/MS; interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 11 lutego 2011 r., IBPBI/1/415-1257/10/MN).

Nabycie przez osobę prywatną

Podatnik nie może ustalić ceny nabycia środka trwałego, np. gdy zaginie dowód zakupu (umowa kupna, faktura, rachunek). Ważne jest, aby podatnik nabył środek trwały (np. samochód, lokal) jako osoba prywatna, a dopiero później wprowadził go do majątku firmy, bo osoba prywatna nie ma obowiązku przechowywania dokumentów księgowych (wyrok WSA w Kielcach z 9 maja 2013 r., I SA/Ke 217/13). Jeżeli jednak podatnik dysponuje fakturą zakupu czy umową kupna, to wartość początkową ustala w cenie nabycia nawet wtedy, gdy nabycie miałoby miejsce na kilka lat przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 11 lutego 2011 r., IBPBI/1/415-1257/10/MN; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 marca 2011 r., ILPB1/415-1447/10-4/AP).

Jak wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 czerwca 2017 r. (0113-KDIPT2-1.4011.113.2017.1.KU): „(...) możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego w drodze wyceny dokonanej przez podatnika (w przypadku nabycia w drodze kupna) stanowi sytuację szczególną, wyjątek od obowiązującej zasady ustalania tejże wartości wg zasad określonych w art. 22g ust. 1 ww. ustawy. Niemożność ustalenia wartości początkowej środka trwałego zgodnie z generalną zasadą winna mieć przy tym charakter obiektywny, a więc dotyczyć, np. tych sytuacji, w których podatnik nie posiada – bo nie musiał posiadać stosownych dokumentów stwierdzających wysokość poniesionych przez niego wydatków związanych z wykonanymi pracami remontowymi. (...)".

Przed dniem założenia ewidencji

Ponadto, ustalenie wartości początkowej środka trwałego na podstawie wyceny podatnika jest możliwe tylko i wyłącznie w stosunku do składników majątku kupionych przed dniem założenia ewidencji. Jak wskazał WSA w Łodzi w wyroku z 5 grudnia 2008 r. (I SA/Łd 1074/08), jeżeli w dacie nabycia pojazdu podatnik już prowadził ewidencję środków trwałych, to art. 22g ust. 8 ustawy o PIT nie znajdzie zastosowania.

Ustalając wartość początkową zakupionego środka trwałego w drodze wyceny, podatnik powinien pamiętać, że nie może robić wyceny na podstawie wartości rynkowej środka trwałego z dnia wprowadzenia go do ewidencji, lecz powinien wycenić go uwzględniając ceny rynkowe środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych oraz stanu i stopnia ich zużycia. Wartość rynkowa używanych samochodów zależy m.in. od roku ich produkcji (interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z 1 lipca 2005 r., PD/415-71/05/R1).

Przykład

W czerwcu 2011 r. pani Anna nie prowadziła jeszcze działalności gospodarczej. Kupiła wtedy samochód osobowy. W lipcu 2018 r. pani Anna otworzyła firmę i chce zaliczyć ten pojazd do środków trwałych założonej firmy:

Wariant I: Pani Anna dysponuje fakturą zakupu, z której wynika, że nabyła samochód za 32 000 zł – za wartość początkowa pani Anna uznaje cenę nabycia, tj. 32 000 zł.

Wariant II: Faktura potwierdzająca zakup zaginęła (pani Anna nie była zobowiązana jej przechowywać, gdyż nie prowadziła działalności gospodarczej). Wartość początkową pani Anna ustala w drodze wyceny. Wyceniając pojazd pani Anna powinna uwzględniać ceny rynkowe danej marki pojazdu z grudnia 2017 r. (tj. roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych), a nie z lipca 2018 r. (tj. wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych) oraz stanu i stopnia ich zużycia. Ta wartość rynkowa (np. 17 000 zł) będzie wartością początkową pojazdu.

Biegły nie jest potrzebny

Wartość początkową ustala podatnik. Nie ma obowiązku korzystania z usług biegłego rzeczoznawcy. Ustawa o PIT stanowi jedynie, że wycena powinna być przeprowadzona z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia. Nie ma oczywiście przeszkód, aby podatnik skorzystał z usług rzeczoznawczy i zlecił mu wycenę. Opinia rzeczoznawcy w tym zakresie może być dowodem dla organu podatkowego.

Uwaga na kwotę z polisy

Ustalenie wartości początkowej przy wykorzystaniu wartości środka trwałego (np. samochodu) podanej w polisie ubezpieczeniowej nie jest właściwe (interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 lutego 2010 r., ILPB1/415-1306/09-2/AG), chyba że wycena dla potrzeb polisy spełniałaby warunki określone w art. 22g ust. 8 ustawy o PIT (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 21 stycznia 2008 r., IBPB1/415-196/07/ESZ).

Opcja nie dla spółek

Przepisy ustawy o CIT nie przewidują wprost możliwości ustalenia wartości początkowej środków trwałych w drodze wyceny z uwagi na brak dokumentów potwierdzających cenę nabycia lub koszt wytworzenia. Stosowanie w tym przypadku w drodze analogii przepisów ustawy o PIT może zostać zakwestionowane przez organy podatkowe. Przykładowo, możliwość ustalenia wartości początkowej w drodze wyceny (w wartości godziwej) środków trwałych ujawnionych w trakcie inwentaryzacji zakwestionował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 17 stycznia 2017 r. (2461-IBPB-1-2.4510.1031.2016.1.AK). Stwierdził, że ustalając wartość początkową tych środków trwałych należy sięgnąć do historycznego kosztu nabycia bądź wytworzenia, a nie do ich wartości z dnia ujawnienia.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 22g ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 200 ze zm.)

Jeżeli nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu środków trwałych, to wartość początkową tych środków przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia (art. 22g ust. 8 ustawy o PIT).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona