Komornik może mieć cztery samochody - interpretacje skarbowe

Przedsiębiorca rozliczy w podatkowych kosztach wydatki na eksploatację kilku aut, pod warunkiem że wszystkie są wykorzystywane w działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 14.08.2020 10:39 Publikacja: 13.08.2020 16:34

Komornik może mieć cztery samochody - interpretacje skarbowe

Foto: AdobeStock

Fiskus korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o firmowych samochodach. Potwierdza, że w działalności można wykorzystywać kilka pojazdów.

nią komornik, który ma w firmie cztery samochody osobowe: Chevroleta, Mitsubishi, BMW i Opla.

Dwa pierwsze są jego własnością i wprowadził je do ewidencji środków trwałych, pozostałe leasinguje. Chce je wszystkie rozliczać w podatkowych kosztach. Twierdzi, że auta potrzebne mu są w działalności gospodarczej. Z samochodów korzystają też pracownicy.

Czytaj także: Opłata za rejestrację auta w kosztach

Komornik podkreśla, że nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdów, ponieważ nie jest podatnikiem VAT. Dodaje, że zdarza mu się wykorzystywać samochody prywatnie.

Czy może rozliczać w kosztach wydatki na eksploatację (paliwo, przeglądy, naprawy) pojazdów? Tak, fiskus się na to zgodził. Zastrzegł jednak, że jeśli komornik jeździ samochodami także prywatnie, do podatkowych kosztów zaliczy tylko 75 proc. wydatków na eksploatację. Całość rozliczają jedynie ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują auto tylko służbowo (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.419. 2020.2.MM).

To nie pierwsza interpretacja, w której fiskus zgodził się, że właściciel firmy może mieć kilka samochodów. Opisywaliśmy 1 lipca w „Rzeczpospolitej" sprawę lekarki, która leasinguje dwa auta. Wykorzystuje je między innymi do wyjazdów na wezwanie do chorych czy na konferencje naukowe. Twierdzi, że specyfika jej działalności wymaga posiadania dwóch samochodów. W razie awarii lub serwisowania jednego potrzebny jest drugi. Skarbówkę przekonała ta argumentacja (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011. 49.2020.3.AWO).

Podobnie było z prowadzącym działalność gospodarczą doradcą podatkowym. Na potrzeby firmy leasinguje samochód typu SUV. Do jazdy po mieście potrzebuje jednak mniejszego auta. Chce więc wyleasingować drugi samochód. Fiskus zgodził się, że wydatki na oba mogą być podatkowym kosztem (interpretacja nr 0115-KDIT2-3.4011.290.2019. 3.PS).

W korzystnych dla przedsiębiorców interpretacjach skarbówka przyznaje, że przepisy ustawy o PIT nie ograniczają wykorzystywania na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu. Nie wprowadzają też ograniczeń co do ich liczby. Jeśli wszystkie pojazdy są wykorzystywane do firmowych celów, można je rozliczyć w podatkowych kosztach.

Fiskus podkreśla jednak, że obowiązek wykazania związku samochodu z działalnością gospodarczą spoczywa na przedsiębiorcy. To on bowiem osiąga korzyść polegającą na obniżeniu podstawy opodatkowania (poprzez odliczanie od przychodu kosztów jego uzyskania).

Urzędnicy zaznaczają też, że wykorzystywanie przez przedsiębiorcę kilku pojazdów powinno być uzasadnione rodzajem prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Zwłaszcza jej rozmiarami czy też sposobem wykonywania usług.

Przedsiębiorcy muszą także pamiętać o ogólnych ograniczeniach, np. związanych z leasingiem drogich samochodów. Chodzi o auta osobowe powyżej 150 tys. zł. Jeśli przedsiębiorca weźmie taki pojazd w leasing, zaliczy do podatkowych kosztów tylko część rat. W takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu.

Fiskus korzystnie dla podatników interpretuje przepisy o firmowych samochodach. Potwierdza, że w działalności można wykorzystywać kilka pojazdów.

nią komornik, który ma w firmie cztery samochody osobowe: Chevroleta, Mitsubishi, BMW i Opla.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
ABC Firmy
Sąd Najwyższy wydał wyrok ws. wyjątku od zakazu handlu w niedziele
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Prawo karne
Maria Ejchart: Więźniów w celach będzie o 20 tys. mniej
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS