fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Nie wrzucimy w koszty całego mieszkania - interpretacja podatkowa

123RF
Jeśli przedsiębiorca nie określił, jaka część lokalu jest wykorzystywana na potrzeby firmy, będzie miał problemy z rozliczeniem wydatków na jego nabycie.

Biznesmen prowadzący działalność gospodarczą w domu może rozliczać wydatki na jego zakup w podatkowych kosztach bez konieczności wyodrębniania specjalnego pomieszczenia na firmę. Musi jednak określić, jaka część nieruchomości faktycznie jest wykorzystywana na służbowe potrzeby. Inaczej fiskus zakwestionuje rozliczenie. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią informatyk, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Projekty wykonuje z reguły u swoich kontrahentów. Oprócz programowania świadczy usługi dietetyczne. Opracowywaniem diet dla klientów zajmuje się w domu.

Przedsiębiorca obecnie korzysta z usług wirtualnego biura. W nim ma swój firmowy adres. Zamierza jednak kupić mieszkanie i tam przenieść siedzibę działalności.

Lokal jest w stanie surowym, mężczyzna musi więc przeprowadzić szereg prac wykończeniowych (m.in. pomalować ściany, zrobić zabudowę kuchenną, zamontować wyposażenie). Po ich zakończeniu chce wprowadzić nieruchomość do ewidencji środków trwałych i amortyzować. Przyznaje, że w lokalu będzie też mieszkał.

Czy przedsiębiorca może rozliczać wydatki na nieruchomość w podatkowych kosztach? Twierdzi, że tak. Uważa, że odpisy amortyzacyjne powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Niezależnie od tego, w jakiej części lokal jest wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej.

Co na to fiskus? Potwierdził, że wydatki na nabycie mieszkania (oraz jego wykończenie) mogą być rozliczone w podatkowych kosztach. Robi się to poprzez odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej nieruchomości. Podstawowym warunkiem zaliczania odpisów do podatkowych kosztów jest wykorzystywanie lokalu do działalności gospodarczej.

Skarbówka przypomniała, że przepisy nie uzależniają możliwości rozliczania wydatków związanych z mieszkaniem od wydzielenia odrębnego pomieszczenia na firmę. Przedsiębiorca musi jednak określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy działalności gospodarczej. Wówczas może rozliczać koszty w odpowiedniej proporcji.

W rozpatrywanej sprawie mężczyzna nie określił, w jakiej części będzie wykorzystywał lokal na potrzeby firmowe. Tym samym wydatki na jego zakup nie mogą być kosztem uzyskania przychodów.

Skarbówka podkreśliła, że odliczanie wszystkich wydatków, tak jak chce przedsiębiorca, na lokal, w którym też mieszka, jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Stawia go w uprzywilejowanej sytuacji wobec innych podatników, którzy również ponoszą wydatki mieszkaniowe, a przez to, że nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mogą ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Fiskus odniósł się też do zasad rozliczania wydatków na nabywane przez przedsiębiorcę miejsce postojowe w garażu podziemnym. Będzie wykorzystywane do parkowania samochodu osobowego, który jest środkiem trwałym firmy.

Skarbówka potwierdziła, że takie miejsce postojowe także można wpisać do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej będą kosztem uzyskania przychodów. W części, w jakiej przedsiębiorca jest jego właścicielem (z wniosku o interpretację wynika, że w połowie).

Numer interpretacji: 0112-KDIL3-3.4011.189.2019.3.TW

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA