fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Optymalizacja amortyzacji z rodziną

www.sxc.hu
Po zakończeniu amortyzacji majątku wykorzystywanego w firmie można go bez podatku przekazać rodzinie, która od nowa zacznie odpisywać jego wartość w kosztach.

Wartością początkową pomniejszającą przychód będzie dodatkowo nie historyczny koszt nabycia majątku, ale jego wartość rynkowa z dnia darowizny. Dzięki temu można urealnić wartość np. nieruchomości kupionej wiele lat temu.

Możliwość ponownej amortyzacji przez syna majątku wcześniej wykorzystywanego w firmie ojca potwierdziła w niedawnej interpretacji Izba Skarbowa z Łodzi.

Z pytaniem do organu wystąpił syn prowadzący jednoosobową działalność, m.in. wynajmu nieruchomości. Wyjaśnił, że w przyszłości może otrzymać od swojego ojca – również prowadzącego jednoosobową działalność – nieruchomość z budynkiem usługowym.

Darowizna może dotyczyć samej nieruchomości albo może ona wchodzić w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa prowadzonego przez ojca.

Wartość darowizny, z odrębnie wyszczególnioną wartością samego budynku, będzie wykazana w umowie darowizny, zgodnie z ustaloną przez rzeczoznawcę wartością rynkową.

Pytanie dotyczyło możliwości rozpoczęcia od nowa amortyzacji budynku w firmie syna.

Stwierdził on, że będzie mógł uwzględnić w kosztach swojej firmy wartość odpisów amortyzacyjnych budynku.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy o PIT nie jest podatkowym kosztem amortyzacja środków trwałych nabytych nieodpłatnie. Wyjątkiem jest majątek otrzymany w spadku lub darowiźnie, jeżeli spełniony jest jeden z trzech warunków, tj. albo nabycie to nie jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń, albo dochód ten jest zwolniony z PIT, albo na podstawie szczególnych przepisów nie pobiera się od niego podatku.

Podatnik uznał, że otrzymanie nieruchomości nie będzie w rozumieniu ustawy o PIT stanowiło przychodu. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT nie stosuje się jej do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Darowizny w gronie najbliższych są zwolnione z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem zgłoszenia otrzymania majątku.

– Możliwość skorzystania z opisanego zwolnienia nie zmienia jednakże faktu, że darowizna wchodzi w zakres opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn– tłumaczył podatnik.

Izba skarbowa w całości zgodziła się ze stanowiskiem podatnika. Potwierdziła też ustalenie wartości początkowej budynku. Jest nią wartość rynkowa z dnia darowizny, chyba że sama umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości.

W przypadku nabycia nieruchomości w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa jej wartość początkową należy ustalić w takiej wysokości, jaka została wskazana w umowie darowizny i składała się na wartość całości.

numer interpretacji: IPTPB1/4511- 244/15-2/ASZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA