Zwolnienie z PIT z tytułu prowadzenia działalności w SSE

Podatnik zaliczony do kategorii małych przedsiębiorców, który uzyskał zezwolenie na działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej przed 1 stycznia 2001 r., utracił uprawnienie do korzystania ze zwolnienia na preferencyjnych warunkach z dniem 1 stycznia 2012 r. Zachowuje on jednak prawo do zwolnień na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o PIT, które obowiązują do dnia wygaśnięcia jego zezwolenia na prowadzenie działalności.

Publikacja: 02.08.2019 06:10

Zwolnienie z PIT z tytułu prowadzenia działalności w SSE

Foto: 123RF

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku II FSK 331/15 z 14 lutego 2017 r.

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpił podatnik będący wspólnikiem spółki cywilnej prowadzącej działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej: SSE). Wnioskodawca korzystał ze zwolnienia podatkowego na preferencyjnych zasadach przewidzianych dla tzw. małych przedsiębiorców.

Czytaj także: Specjalna strefa ekonomiczna - sporadyczna dostawa nie pozbawia zwolnienia z CIT

Powołując się na interpretację indywidualną Ministra Finansów skarżący twierdził, że po 31 grudnia 2011 r. może nadal korzystać ze zwolnienia strefowego w okresie ważności zezwolenia na zasadach obowiązujących małych przedsiębiorców od 1 maja 2004 r. Skarżący zwrócił się z pytaniem, czy przystąpienie do spółki nowego wspólnika spowoduje utratę prawa do zwolnienia strefowego przez dotychczasowych wspólników. Zdaniem organu interpretacyjnego, nie było podstaw by uznać, że skarżący ma prawo do zwolnienia podatkowego z tytułu działalności prowadzonej w SEE po 31 grudnia 2011 r. Organ argumentował, że poza regulacjami zawartymi w ustawie nowelizującej ustawę o SSE nie ma przepisów, które określałyby możliwość korzystania z pomocy publicznej przez tzw. „starych" przedsiębiorców. Przywołaną we wniosku interpretację indywidualną organ uznał za niewiążącą w aktualnym postępowaniu.

Zaskarżona przez podatnika interpretacja indywidualna została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: WSA). W ocenie WSA, nowelizacja przewidywała jedynie czasową możliwość zmiany zasad zwolnień określonych w ustawie o SSE. Nie odnosiła się ona natomiast do kompleksowej regulacji zwolnień podatkowych dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie SSE. Sąd uznał, że po 31 grudnia 2011 r. małych przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE przed 1 stycznia 2001 r., obejmują regulacje przewidziane w ustawie o PIT.

Organ wniósł skargę kasacyjną. Podzielając stanowisko WSA, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił ją jako niezasadną. We wniosku o wydanie interpretacji skarżący wyraźnie zaznaczył, że zgodnie z interpretacją już uzyskaną, po 31 grudnia 2011 r. może nadal korzystać ze zwolnienia strefowego. Organ powinien natomiast odnieść się do przedstawionej argumentacji, w tym do wcześniej wydanej interpretacji. Należy przyjąć, że w ustawie nowelizującej określono czasowy horyzont stosowania zwolnień podatkowych, ale nie wyłączenia ich w ogóle. WSA prawidłowo stwierdził, że źródłem zwolnienia przedsiębiorców działających w SSE jest ustawa o PIT, która bierze pod uwagę fakt posiadania przez podatnika zezwolenia na prowadzenie na terenie SSE działalności, z której prowadzenia uzyskiwane są dochody.

komentarz eksperta

Rafał Mierkiewicz, adwokat, doradca podatkowy w warszawskim oddziale Rödl & Partner

Komentowane orzeczenie zasługuje na aprobatę. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o SSE przedsiębiorca, który posiadał zezwolenie uzyskane przed 1 stycznia 2001 r., zachowywał prawo do zwolnień podatkowych określonych w ustawie o SSE w brzmieniu z 31 grudnia 2000 r. w okresie do 31 grudnia 2011 r., jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej był on małym przedsiębiorcą. Należało tutaj ustalić, czy podatnicy zaliczeni do kategorii małych przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie przed 1 stycznia 2001 r., z 1 stycznia 2012 r. utracili uprawnienie do korzystania ze zwolnienia na preferencyjnych warunkach, zachowując prawo do zwolnienia na zasadach ogólnych (w przypadku osób fizycznych na podsta- wie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT), aż do dnia, w którym wygaśnie zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE.

Słusznie zwrócił uwagę NSA na przejściowy charakter przepisu ustawy nowelizującej, który rozstrzygając kolizję regulacji prawnych, odwołuje się do pewnego istniejącego wcześniej stanu prawnego. Nie należy natomiast upatrywać w nim samodzielnej normy prawnej dla przesądzania o obowiązkach i uprawnieniach natury materialnoprawnej. Źródłem i samodzielną podstawą zwolnienia podatkowego dla przedsiębiorców strefowych jest art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT (odpowiednio art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT). W związku z powyższym, jak trafnie wskazał NSA, podstawy zwolnienia należało upatrywać w przepisie ustawy podatkowej, który odnosi się do faktu posiadania zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie SSE. Gdyby intencją ustawodawcy nie była tylko zmiana zakresu uprawnień podatników z końcem 2011 r., lecz ich całkowite wyłączenie z tą datą, to z całą pewnością znalazłoby to odzwierciedlenie w treści przepisu, np. w postaci stwierdzenia, że w odniesieniu do określonej grupy przedsiębiorców (w tym przypadku tzw. małych przedsiębiorców) art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o PIT nie znajduje zastosowania. Tymczasem, ustawodawca zdecydował się na rozwiązanie w postaci przejścia z preferencyjnych warunków zwolnień na te o charakterze ogólnym, a nie ich całkowite wyłączenie z upływem 2011 r.

Warto odnotować, że komentowane orzeczenie wpisuje się we wcześniejszą linię orzeczniczą NSA (analogiczne stanowisko sąd ten zajął m.in. w wyrokach z 5 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3735/14 czy z 24 maja 2016 r., sygn. akt II FSK 692/14).

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego