fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Koszty: wynajem od żony da korzyści

Fotolia.com
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na czynsz i remont wynajmowanej nieruchomości.

Majątek żony można rozliczyć w firmie męża. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

O zasady opodatkowania zapytał przedsiębiorca prowadzący sklepy ogólnospożywcze. Jego żona jest właścicielem działki, na której stoi niezamieszkany budynek i pomieszczenia gospodarcze. Nieruchomość należy do osobistego majątku małżonki. Przedsiębiorca chce ją wynająć i przeznaczyć na działalność gospodarczą. Czynsz zostanie określony według cen rynkowych.

Przedsiębiorca musi dostosować budynek do firmowych potrzeb. Czy wydatki związane z jego remontem i adaptacją, a także czynsz za wynajem mogą być kosztem uzyskania przychodów? Uważa, że tak, bo zostaną poniesione na cele działalności gospodarczej.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Zastrzegł tylko, że wydatki mogą być różnie rozliczane. Bezpośrednio do kosztów przedsiębiorca zaliczy czynsz. Podobnie jest z wydatkami na remont. Przy czym należy go odróżnić od ulepszenia, które jest rozliczane poprzez odpisy amortyzacyjne.

Skarbówka przypomniała, że ulepszenie polega na przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji środka trwałego. Przebudowa to rezultat prac budowlanych, którego istotą jest zmiana struktury wewnętrznej obiektu już istniejącego, niepowodująca jednak zwiększenia ani jego powierzchni, ani też kubatury. Rozbudowa polega na zwiększeniu, w wyniku prac budowlanych, powierzchni lub kubatury budynku. Rekonstrukcja to ponowna budowa, w efekcie której nastąpi odtworzenie określonych elementów obiektu w tej przestrzeni, którą dotychczas zajmowały. Zazwyczaj dotyczy elementów zużytych lub zniszczonych. Adaptacja polega na przystosowaniu obiektu do nowej funkcji, której dotychczas nie pełnił. Modernizacja to unowocześnienie, tj. wyposażenie obiektu bądź jego elementów składowych w takie urządzenia lub cechy, których wcześniej nie miał, a które są wytworem nowszej myśli technicznej.

Jeśli przeprowadzone przez przedsiębiorcę prace będą ulepszeniem nieruchomości, należy je zakwalifikować jako inwestycje w obcych środkach trwałych. Jeśli wydatki przekraczają 3,5 tys. zł rocznie, trzeba je amortyzować.

Remont natomiast to wykonanie w obiekcie robót budowlanych polegających na odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego i użytkowego. Wydatki na takie prace mogą być rozliczane od razu w kosztach, niezależnie od ich wartości.

numer interpretacji: 0111-KDIB1-1. 4011.81.2017.1.BS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA