fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czy e-hulajnogę można ująć w kosztach

Adobe Stock
Uzasadnieniem dla używania hulajnogi elektrycznej w działalności gospodarczej mogą być m.in. znaczne utrudnienia w ruchu miejskim, związane z czasochłonnymi dojazdami do klientów.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup lub wynajem hulajnogi elektrycznej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. E-hulajnoga oszczędza czas, środowisko i dodatkowo nie jest pojazdem, w stosunku do którego należy stosować ograniczenia rozliczania kosztów podatkowych czy te związane z odliczeniem VAT. W związku z tym coraz częściej pojawia się pytanie, czy zakup hulajnogi elektrycznej można rozliczyć w kosztach firmy.

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym oraz ich interpretacjami, za koszty uzyskania przychodów przyjmuje się wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów. Dodatkowym warunkiem jest, aby wydatek był właściwe udokumentowany oraz nie znajdował się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.

Jeśli zatem podatnik wykaże związek wydatku na zakup hulajnogi elektrycznej z prowadzoną działalnością oraz wpływ na wysokość osiągniętych przychodów, to wydatek ten może zostać zaliczony do kosztów podatkowych. Uzasadnieniem dla używania e-hulajnogi w działalności gospodarczej mogą być m.in. znaczne utrudnienia w ruchu miejskim, związane z czasochłonnymi dojazdami do klientów lub dojazd do siedziby klienta w związku z zawartym kontraktem.

Tak jak rower

Z uwagi na to, że hulajnoga dopiero od niedawna stała się popularnym środkiem transportu wśród przedsiębiorców, nie ma jeszcze interpretacji podatkowych odnoszących się do zaliczania wydatków na zakup hulajnogi w koszty firmy. Warto jednak odnieść się do interpretacji dotyczących ujęcia w kosztach działalności gospodarczej wydatków na rower, które są pozytywne dla podatników (m.in. interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2018 r., 0114-KDIP3-1.4011.320. 2018.2.KS1). Analogia jest tym bardziej zasadna, że zgodnie z projektowanymi zmianami w prawie drogowym e-hulajnogi mają być zrównane z rowerami, m.in. w kwestii korzystania ze ścieżek rowerowych oraz poruszania się po chodniku. Przedsiębiorcom dojdzie zatem nowy argument do obrony swoich racji przed fiskusem w postaci rozbudowanej sieci dróg rowerowych, co czyni e-hulajnogę jednym z najszybszych i najefektywniejszych środków transportu.

Jednorazowo albo poprzez odpisy

Warto jednak pamiętać, że nie zawsze wydatek na e-hulajnogę będzie stanowić jednorazowy koszt firmy. Gdy wartość hulajnogi przekroczy 10 000 zł, wydatek ten należy rozłożyć sukcesywnie w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy (u których sprzedaż nie przekroczyła 5 135 000 zł) mogą w roku wprowadzenia środka trwałego do ewidencji dokonać jednorazowych odpisów do wysokości równowartości łącznej odpisów 50 000 euro (214 000 zł).

Najlepiej jest potwierdzić

E-hulajnoga jest stosunkowo nowym rozwiązaniem na poruszanie się po mieście i nie obejmuje jej w chwili obecnej prawo drogowe. Dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się przez przedsiębiorcę z wnioskiem do Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w sprawie zaliczania wydatków na jej nabycie do kosztów podatkowych.

Autorka jest doradcą podatkowym w inFakt

podstawa prawna: art. 22 ust. 1, art. 22d, art. 22k ust. 7-13 i art. 23 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 1387 ze zm.)

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA