Zapłata za oprogramowanie nie jest przychodem z zysków kapitałowych

Spółka, która przenosi na klientów prawa autorskie do wytwarzanego przez nią oprogramowania, nie uzyskuje przychodu z zysków kapitałowych.

Publikacja: 30.07.2018 06:00

Zapłata za oprogramowanie nie jest przychodem z zysków kapitałowych

Foto: 123RF

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w interpretacji z 2 lipca 2018 r. (0114-KDIP2-2.4010.212. 2018.1.AS) wyjaśnił jak prawidłowo rozliczyć przychody z praw majątkowych po 1 stycznia br. Sprawa dotyczyła spółki z branży IT, która dostarcza klientom systemy informatyczne. Poza tworzeniem oprogramowania, przenosi i będzie przenosić na klientów także prawa majątkowe związane z wdrażaniem lub integrowaniem systemów. Wartość tych praw będzie wliczona w cenę usługi. Mogą jednak powstać sytuacje, w których cena przeniesienia praw majątkowych będzie rozliczana na zasadzie oddzielnego wynagrodzenia.

Czytaj także: Rozliczenie przychodów twórcy aplikacji na smartfony

Spółka korzysta z pracy swoich pracowników oraz podwykonawców ? głównie osób współpracujących na podstawie umów zlecenia czy o dzieło. Spółka napisała we wniosku o interpretację, że nabycie tych praw majątkowych ma charakter pochodny, ponieważ pierwotnie nabywają je pracownicy lub współpracownicy na zasadzie ich wytworzenia. Zaznaczyła także, że w 2018 roku uzyskała status centrum badawczo-rozwojowego (CBR) w rozumieniu ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Spółka zapytała, czy uzyskiwane przez nią przychody będą w jakiejkolwiek części zaliczone do zysków kapitałowych. Taka wątpliwość wynika ze zmian w ustawie o CIT obowiązujących od 1 stycznia 2018 r.

Dwa źródła

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, od 2018 r. w ustawie tej przychody podatników zostały rozdzielone na dwa źródła: z zysków kapitałowych oraz z innych źródeł. W art. 7b ustawy zawarto katalog przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych.

Są to się przychody z:

a. praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych,

b. papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

c. tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

d. najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

e. zbycia praw, o których mowa w lit. a-c.

Z kolei art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a wprost odnosi się do art. 16b ustawy o CIT, tj. do kategorii praw stanowiących dla podatnika „wartości niematerialne i prawne", które są kreowane u podatnika wyłącznie poprzez nabycie danego prawa. Prawami majątkowymi wymienionymi w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy są: autorskie lub pokrewne prawa majątkowe; licencje; prawa określone w ustawie – Prawo własności przemysłowej oraz równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).

Jak zakwalifikować

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że spółka nabywa autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów, by zabezpieczyć swoje prawa do innowacyjnych produktów i rozwiązań, które wytwarza jako przedsiębiorca o statusie centrum badawczo-rozwojowego.

Co istotne, nabyte pierwotnie autorskie prawa majątkowe do wytworzonych utworów nie są prostym odwzorowaniem autorskich praw przenoszonych przez pracowników. Przy wykorzystaniu dostarczanych przez nich utworów spółka wytwarza nowe prawa niematerialne we własnym zakresie. Finalnie sprzedaje te produkty klientom, przenosząc na nich prawa majątkowe związane z wdrażanym lub integrowanym systemem.

Dyrektor KIS uznał, że przeniesienie na klientów praw autorskich do produktów wytwarzanych przez spółkę nie będzie skutkowało uzyskaniem przychodu z zysków kapitałowych. Do tej kategorii nie zalicza się bowiem przychodów z praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie, niestanowiących wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT.

podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 7b i art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036 ze zm.)

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego