fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy obrót nieruchomościami to firma

Adobe Stock
Znaczna ilość powtarzalnych transakcji dokonywanych na przestrzeni lat, ich jednorodzajowość, odpłatność, krótkie odstępy czasu pomiędzy zakupem a sprzedażą, mogą spowodować, że jest to działalność gospodarcza.

Sprawa dotyczyła określenia podatnikowi ponad 15 tys. zł zobowiązania w PIT. A miało to związek z tym, że fiskus inaczej niż podatnik zakwalifikował pieniądze ze sprzedaży nieruchomości. Podatnik zadeklarował je jako dochód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), a fiskus uważał, że był to przychód z działalności. Urzędnicy tłumaczyli, że dokonywane w latach 2006-2012 czynności zakupu i sprzedaży nieruchomości spełniają wymogi uznania ich za działalność gospodarczą. A to powoduje zakwalifikowanie uzyskanych przychodów do osobnego źródła tj. działalności (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).

Mężczyzna nie zgadzał się, że prowadzi działalność gospodarczą. Podkreślił, że środki pochodziły ze sprzedaży rodzinnej nieruchomości.

Te argumenty nie przekonały jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd przypomniał, że prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną. P...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA