fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Potrącenie nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania

AdobeStock
W efekcie kompensaty wzajemnych należności dochodzi do quasi zapłaty, której skutki podatkowe należy rozpoznawać w taki sam sposób, jak gdyby zobowiązania te zostały uregulowane w sposób tradycyjny.

W realiach gospodarczych podmioty niejednokrotnie decydują się na regulowanie zobowiązań w sposób odmienny niż zwykła zapłata w pieniądzu. W przypadku występowania wzajemnych zobowiązań i wierzytelności, często dochodzi do potrącenia wzajemnych należności – bez faktycznego uiszczenia zapłaty >patrz ramka.

Ustalenie podatkowych skutków potrącenia (czy to w formie „ustawowej", czy „umownej") jest istotne z punktu widzenia rozpoznania przychodów podatnika oraz kosztów ich uzyskania.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań co do zasady stanowi przychód podatnika. Co prawda w przepisie tym mowa jest o zobowiązaniu, jednak należy pamiętać, że korelatem wierzytelności przysługującej wierzycielowi jest dług (zobowiązanie) po stronie dłużnika. Jeżeli zatem w efekcie potrącenia dochodzi do umorzenia wierzytelności, to usprawiedliwione wydaje się podobne skutki wywieźć względem odpowiadającego jej zobowiązania....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA