Kiedy leasingodawca rozpozna przychód z odsetek

Kapitałowa część raty leasingowej nie wpływa na wynik finansującego. Powinien w nim wykazać część odsetkową na koniec każdego okresu rozliczeniowego ustalonego w umowie z korzystającym.

Publikacja: 25.07.2018 06:10

Kiedy leasingodawca rozpozna przychód z odsetek

Foto: 123RF

- Spółka z o.o. jako finansujący zawiera umowy leasingu finansowego. Umowy są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Korzystający są zobowiązani do zapłaty na rzecz spółki opłat leasingowych za takie właśnie okresy. Czy spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu części odsetkowej opłaty leasingowej w ostatnim dniu okresu, za który należna jest ta opłata? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Leasing auta - co warto wiedzieć

Umowa leasingu to umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na podstawie której finansujący oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na określonych warunkach korzystającemu, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów (zob. art. 17a pkt 1 ustawy o CIT).

Leasing finansowy reguluje art. 17f ustawy o CIT.

Spłata wartości początkowej

Stosownie do art. 17f ust. 1 ustawy o CIT, do przychodów finansującego, z zastrzeżeniem art. 17f ust. 3 ustawy o CIT, i odpowiednio do kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT (tj. opłat ustalonych w umowie leasingu), w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1) umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony;

2) suma ustalonych w umowie leasingu opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; art. 14 ustawy o CIT stosuje się odpowiednio;

3) umowa zawiera postanowienie, że w podstawowym okresie umowy leasingu:

a) odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, gdy nie jest osobą wymienioną w lit. b, albo

b) finansujący rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Przez spłatę wartości początkowej rozumie się faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 16g ustawy o CIT, w podstawowym okresie umowy leasingu. Spłaty tej nie koryguje się o kwotę wypłaconą korzystającemu, o której mowa w art. 17d albo art. 17h ustawy o CIT (związaną z przeniesieniem prawa własności przedmiotu po zakończeniu umowy; zob. art. 17a pkt 7 ustawy o CIT).

Zatem w przypadku zawarcia umowy leasingu finansowego po stronie finansującego część kapitałowa opłat ustalonych w umowie leasingowej nie stanowi przychodu. Przychodem są natomiast opłaty leasingowe w części odsetkowej.

Definicja z ustawy

Do przychodów związanych z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągniętych w roku podatkowym, a także do przychodów uzyskanych z o CIT, zalicza się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Taką definicję przychodów zawiera art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku (art. 12 ust. 3c ustawy o CIT).

Zawierane przez spółkę umowy leasingu finansowego są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Korzystający są zobowiązani do zapłaty na rzecz spółki opłat leasingowych, za okresy miesięczne. Skoro umowy leasingu finansowego są rozliczane w okresach rozliczeniowych, przychód po stronie spółki (finansującego) będzie powstawał z ostatnim dniem każdego kolejnego okresu rozliczeniowego, tj. w ostatnim dniu miesiąca (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 czerwca 2018 r., 0111-KDIB1-2.4010.146. 2018.1.MS).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1036)

- Spółka z o.o. jako finansujący zawiera umowy leasingu finansowego. Umowy są rozliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Korzystający są zobowiązani do zapłaty na rzecz spółki opłat leasingowych za takie właśnie okresy. Czy spółka powinna rozpoznać przychód z tytułu części odsetkowej opłaty leasingowej w ostatnim dniu okresu, za który należna jest ta opłata? – pyta czytelnik.

Czytaj także: Leasing auta - co warto wiedzieć

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego