Klauzula obejścia prawa podatkowego: Przychodzi fiskus do sportowca i artysty…

Od kilku dni obowiązuje klauzula obejścia prawa podatkowego. Jedna z grup, wobec której zechcą ją wykorzystać organy, to celebryci, którzy osiągają duże przychody z kontraktów reklamowych i udostępniania wizerunku.

Aktualizacja: 25.07.2016 12:15 Publikacja: 25.07.2016 10:08

Klauzula obejścia prawa podatkowego: Przychodzi fiskus do sportowca i artysty…

Foto: www.sxc.hu

Tytuł niniejszego artykułu to niestety nie jest początek żartu czy dowcipu, ale zapowiedź specjalnych kontroli podatkowych jakich mogą się spodziewać sportowcy, artyści i generalnie celebryci. Wynikają one z wprowadzenia do ordynacji podatkowej nowego narzędzia, jakim od 15 lipca może się posługiwać aparat skarbowy – klauzuli obejścia prawa podatkowego. Unikanie opodatkowania polega w szczególności na nadużywaniu preferencji podatkowych, nadużywaniu umów międzynarodowych, wykorzystywaniu tzw. rajów podatkowych i uzyskiwaniu przez to korzyści finansowej, wynikającej z obniżenia ciężaru opodatkowania, względnie nawet uzyskania zwrotu podatku.

Nowa klauzula ma zapobiegać sztucznym konstrukcjom tworzonym przez podatników wyłącznie albo przede wszystkim po to, aby osiągnąć szeroko rozumianą korzyść podatkową, najczęściej przejawiającą się w zapłaceniu mniejszego podatku.

Ministerstwo zapowiada kontrole

Dlaczego akurat sportowcy czy artyści mają się obawiać kontroli po wprowadzeniu klauzuli? Odpowiedzi udziela samo Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu ustawy wprowadzającej ten nowy instrument. Co prawda z samych znowelizowanych przepisów to nie wynika, ale w uzasadnieniu wprost wskazano, że jednym ze schematów, które mogą prowadzić do unikania opodatkowania, są „struktury tworzone przez najlepiej zarabiających sportowców i artystów, którzy poprzez tworzenie wielonarodowych konstrukcji podmiotowych oraz np. wyposażenie części podmiotów w prawa wizerunkowe, unikają obowiązku płacenia podatków zarówno w państwie rezydencji, jak i wykonywania działalności sportowej lub artystycznej".

Wprawdzie opadła już gorączka Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ale z bilbordów i plakatów reklamowych z pewnością jeszcze przez jakiś czas spoglądać będą na nas znane twarze sportowców. To właśnie takim wizerunkiem celebrytów i osiąganiem przychodów z jego udostępniania mogą się zająć organy podatkowe. Duże przychody z kontraktów reklamowych i zarządzania wizerunkiem stwarzają pokusę zaoszczędzenia na podatku dochodowym przy wykorzystaniu różnego rodzaju optymalizacji, stąd najprawdopodobniej zwiększone zainteresowanie Ministerstwa Finansów tą akurat grupą podatników.

Czego dotyczy nowelizacja

Jak będzie wyglądało stosowanie tej klauzuli? Nowe przepisy pojawiły się w ordynacji podatkowej 15 lipca 2016 r. i dotyczą każdego podatku (poza VAT, dla którego przewidziano odrębną klauzulę nadużycia prawa). Fiskus ma teraz prawo zakwestionować każdą konstrukcję, która jego zdaniem jest sztuczna, i określić podatek do zapłaty z pominięciem takiej konstrukcji. Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania ma zastosowanie, jeśli rezultatem działań mających cechy agresywnej optymalizacji podatkowej jest korzyść podatkowa, której rozmiary przekraczają 100 000 zł. Podatnicy, którzy osiągnęli korzyść mniejszą, nie są wprost zagrożeni nową klauzulą, choć pojawią się wątpliwości jak liczyć ten próg i dla jakiego okresu stosowania potencjalnie sztucznej konstrukcji.

Co będzie brane pod uwagę

Przepisy zawierają jedynie przykłady sztucznych konstrukcji, pozostawiając fiskusowi niestety dużą swobodę w ocenie konkretnego przypadku. Zgodnie z nowymi przepisami, przy ocenie czy sposób działania był sztuczny, należy wziąć pod uwagę w szczególności występowanie:

1) nieuzasadnionego dzielenia operacji lub

2) angażowania podmiotów pośredniczących mimo braku uzasadnienia ekonomicznego lub gospodarczego,

3) elementów prowadzących do uzyskania stanu identycznego lub zbliżonego do stanu istniejącego przed dokonaniem czynności, lub

4) elementów wzajemnie się znoszących lub kompensujących, lub

5) ryzyka ekonomicznego lub gospodarczego przewyższającego spodziewane korzyści inne niż podatkowe w takim stopniu, że należy uznać, iż działający rozsądnie podmiot nie wybrałby tego sposobu działania.

Na koniec decyzja o zwrocie korzyści

Od strony proceduralnej całe postępowanie będzie prowadzone przez ministra finansów, który zakończy je wydaniem decyzji jeśli uzna, że dany podatnik zastosował sztuczną konstrukcję i osiągnął korzyść podatkową. W uproszczeniu: w decyzji minister nakaże podatnikowi zwrócić „zaoszczędzony" podatek.

Klauzula została zaczerpnięta z innych krajów, nie jest więc autorskim pomysłem polskiego ustawodawcy i stanowi swoistą mieszankę rozwiązań stosowanych w kilku krajach, które już od lat stosują takie narzędzia. Choć Ministerstwo Finansów kładzie nacisk na prewencyjny efekt wprowadzenia klauzuli, to z pewnością będzie z niej również korzystać w ramach działań represyjnych.

Na temat klauzuli obejścia prawa podatkowego piszemy także na str. >D2-3

podstawa prawna: ustawa z 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz U z 2016 r. poz. 846)

Zdaniem autora

Jarosław Włoch, radca prawny, Departament Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Skarbówka ma dodatkowe narzędzie do walki z optymalizacją

O tym, że zjawisko optymalizacji występuje dość często świadczy to, że wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło „optymalizacje podatkowe dla sportowców", a pojawiają się oferty różnych podmiotów w tym zakresie. Znajdziemy tu m.in. pomysły na kwalifikowanie dochodów z wizerunku do różnych źródeł przychodów na gruncie podatku dochodowego, czy wykorzystywanie podmiotów z siedzibą poza Polską i udzielanie licencji.

Po wprowadzeniu klauzuli celebryci będą musieli co najmniej przemyśleć bezpieczeństwo podatkowe stosowanych rozwiązań, bo nie jest przecież tajemnicą, że optymalizacjami podatkowymi tej grupy zawodowej fiskus interesuje się już od lat. Można tu wskazać chociażby wyroki Naczelnego Sąd Administracyjnego z 15 grudnia 2010 r. (II FSK 1454/09) oraz z 31 maja 2012 r. (II FSK 2380/10) dotyczące koszykarzy czerpiących dochody z prawa do własnego wizerunku przy użyciu podmiotów zagranicznych.

Po nowelizacji przepisów fiskus zyska dodatkowe narzędzie ułatwiające mu działanie i kwestionowanie konstrukcji „nadmiernej" optymalizacji podatkowej. Czy należy obawiać się zmian? Wszystko zależy od tego, jakie przyczyny zadecydowały o zastosowaniu konkretnej konstrukcji. Kluczowe będzie tutaj odwołanie się do rzeczywistych celów ekonomicznych czy gospodarczych, które powinny być głównym uzasadnieniem w podejmowaniu decyzji przez podatników.

Tytuł niniejszego artykułu to niestety nie jest początek żartu czy dowcipu, ale zapowiedź specjalnych kontroli podatkowych jakich mogą się spodziewać sportowcy, artyści i generalnie celebryci. Wynikają one z wprowadzenia do ordynacji podatkowej nowego narzędzia, jakim od 15 lipca może się posługiwać aparat skarbowy – klauzuli obejścia prawa podatkowego. Unikanie opodatkowania polega w szczególności na nadużywaniu preferencji podatkowych, nadużywaniu umów międzynarodowych, wykorzystywaniu tzw. rajów podatkowych i uzyskiwaniu przez to korzyści finansowej, wynikającej z obniżenia ciężaru opodatkowania, względnie nawet uzyskania zwrotu podatku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego