fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Koszty podatkowe: nauka języka angielskiego na koszt firmy wolny od podatku

123RF
Członek zarządu uczy się specjalistycznego języka obcego służbowo, nie dla własnej korzyści. Dlatego nie ma przychodu, gdy spółka sfinansuje mu lekcje.

Fiskus zgadza się, że wydatki na naukę języka angielskiego są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu. W najnowszej interpretacji potwierdził, że osoby, którym dokształcanie sfinansuje pracodawca, nie mają z tego tytułu przychodu i nie płacą podatku.

Czytaj także:

Taką odpowiedź uzyskała spółka, która finansuje członkom zarządu naukę języka angielskiego o wartości ok. 9 tys. zł. Benefit otrzymują osoby, z którymi firma zawarła umowę o świadczenie usług zarządzania, uczestniczące w zagranicznych konferencjach, seminariach lub spotkaniach. Spółka wyjaśniła, że chodzi o specjalistyczne szkolenie „Angielski w energetyce". Jego celem jest osiągnięcie takiego poziomu znajomości języka, który umożliwia swobodną rozmowę na tematy branżowe.

Spółka zapytała, czy sfinansowanie przez nią szkolenia stanowi dla członków zarządu przychód z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się, że nie. Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodem jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13) wskazał, że nie każde świadczenie oferowane przez pracodawcę należy kwalifikować do przychodów ze stosunku pracy. Za przychód mogą być uznane tylko te, które: po pierwsze, zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie), po drugie, zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy), po trzecie, korzyść ta jest przypisana indywidualnemu pracownikowi.

Dyrektor KIS zgodził się, że kurs języka angielskiego jest świadczeniem ponoszonym również w interesie spółki. Gdyby członek zarządu nie został powołany do pełnienia swojej funkcji, nie byłby sam zainteresowany podnoszeniem swoich kwalifikacji językowych w takim zakresie, gdyż nie byłoby mu to potrzebne na co dzień. To oznacza, że kurs języka angielskiego nie stanowi dla tych osób przychodu z nieodpłatnych świadczeń. Spółka zaś nie musi jako płatnik odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy.

Numer interpretacji: 0113- -KDIPT2-3.4011.325.2019.3.IS

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA