fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firmy odliczą więcej wydatków na badania i rozwój

123RF
Rozmowa | Honorata Ścisłowicz-Skraba, doradca podatkowy, senior menedżer w EY

Rz: Od 1 stycznia 2018 r. szykują się duże zmiany w uldze na prace badawczo-rozwojowe. Najwięcej zyskają podatnicy mający status centrum badawczo-rozwojowego (CBR). Trwa konsultowanie projektu ustawy. Co się zmieni?

Honorata Ścisłowicz-Skraba: Najbardziej widoczną zmianą jest podniesienie pułapów odliczeń. Obecnie mali i średni przedsiębiorcy mogą odliczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych, w dużych wartość odpisu zależy od kategorii kosztu: 50 proc. dla wynagrodzeń i 30 proc. dla pozostałych kosztów (materiałów, energii, zleceń, amortyzacji urządzeń B+R). Projekt przewiduje zwiększenie poziomu odliczeń dla wszystkich kategorii kosztów kwalifikowanych, niezależnie od wielkości przedsiębiorcy, do 100 proc. U przedsiębiorców posiadających status centrum badawczo-rozwojowego (CBR) odpis wyniesie 150 proc. kosztów. Ulga wzrośnie też dlatego, że zmienia się katalog kosztów kwalifikowanych. W kalkulacji ulgi uwzględniane będą nie tylko koszty wynagrodzeń, ale i z umów-zleceń i o dzieło.

Czy to oznacza, że opłaci się mieć status CBR?

CBR funkcjonują w Polsce w obecnym kształcie już dziewięć lat. Taki status uzyskało jednak tylko 40 podmiotów (stan na 13 kwietnia 2017 r.). Projekt przewiduje dla CBR możliwość skorzystania z podwyższonej do 150 proc. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Nie do końca jednak przejrzyste wydaje się objęcie ulgi dla CBR zasadami pomocy publicznej. Oznacza to m.in., że ulga podatkowa będzie podlegała zasadom kumulacji źródeł pomocy, a więc jeśli np. przedsiębiorca skorzysta z dofinansowania w ramach funduszy UE w maksymalnej wysokości, to z ulgi na te koszty nie będzie mógł w pełni skorzystać.

Co jeszcze należałoby zrobić, by więcej firm prowadziło prace B+R w Polsce?

Wśród propozycji, które zostały uwzględnione w konsultacjach, znalazła się istotna zmiana, która otwiera drogę do skorzystania z ulgi przedsiębiorcom kapitalizującym wartość prowadzonych prac rozwojowych w formie wartości niematerialnych i prawnych (WNiP). Obecnie przepisy dotyczące ulgi mówią o możliwości kwalifikowania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych do działalności B+R. Z pewnością zasadne jest więc planowane objęcie od 2018 r. katalogiem kosztów kwalifikowanych odpisów od WNiP, które powstają w wyniku przeprowadzonych prac B+R. Kolejnym krokiem w kierunku poprawy pozycji firm prowadzących prace badawczo-rozwojowe powinno być wprowadzenie rozwiązań typu patent box. Ministerstwo potrzebuje jednak do rozmów o tych propozycjach bardziej szczegółowych analiz.

Honorata Ścisłowicz-Skraba, doradca podatkowy, senior menedżer w EY

—rozmawiała Anna Wojda

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA