fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Pracownik nie ma przychodu gdy nocuje w firmowym mieszkaniu

123RF
Pracownik, który w czasie służbowej podróży nocuje w firmowym mieszkaniu, nie uzyskuje z tego powodu przychodu.

Fiskus potwierdza, że pracodawca wynajmujący lokal na potrzeby służbowe nie musi potrącać podatku osobom, które z niego korzystają. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach.

Wystąpiła o nią spółka, która planuje wynająć mieszkanie w innym mieście. Ma tam swoje dodatkowe biuro i jej zarząd oraz pracownicy często do niego wyjeżdżają w celu załatwiania firmowych spraw. Mieszkanie ma być oddane do dyspozycji osobom odbywającym podróże służbowe. Spółka zapewnia, że nie będzie używane do celów prywatnych. Dlatego też osoby, które z niego korzystają, nie uzyskają przysporzenia majątkowego. W konsekwencji nie trzeba im naliczać przychodu oraz potrącać zaliczki na PIT.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. K 7/13). Wskazano tam, jakie kryteria muszą być spełnione, aby zakwalifikować przekazywane pracownikowi świadczenie jako jego przychód ze stosunku pracy.

Po pierwsze, powinien z niego korzystać dobrowolnie, bez żadnego przymusu ze strony firmy. Po drugie, świadczenie musi być spełnione w interesie pracownika, a nie pracodawcy. Po trzecie, powinno przynieść mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść. Po czwarte, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnie.

Skorzystanie przez pracownika odbywającego podróże służbowe z mieszkania niewątpliwie następuje za jego zgodą. Świadczenie to nie będzie jednak spełnione w interesie pracownika, ale pracodawcy. Nie przyniesie też mu korzyści w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków. Gdyby bowiem nie konieczność wywiązania się z obowiązków służbowych, nie miałby powodu do korzystania z wynajmowanego lokalu.

Reasumując, bezpłatne udostępnienie pracownikom mieszkania wynajętego przez spółkę wyłącznie do celów służbowych nie powoduje powstania u nich przychodu. Na pracodawcy nie ciążą więc obowiązki płatnika. Przychód powstanie, gdy mieszkanie służbowe wykorzystywane będzie przez pracowników do celów prywatnych.

Numer interpretacji: IBPBII/1/4511 -284/15/BD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA