fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Stare mieszkanie na wynajem w kosztach PIT: amortyzacja przez dziesięć lat

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Przedsiębiorca, który wynajmuje używane mieszkanie, może zamortyzować je przez dziesięć lat.

Właściciel firmy może wprowadzić do ewidencji środków trwałych starą nieruchomość. I rozliczyć szybko w kosztach, dzięki czemu zapłaci niższy podatek. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj też:

Wystąpił o nią przedsiębiorca, który w 2010 r. kupił mieszkanie. Było ono używane przez poprzedniego właściciela ponad pięć lat. Przedsiębiorca początkowo wykorzystywał je na prywatne potrzeby, potem zaczął wynajmować innej firmie. Przychody z tego tytułu rozlicza w działalności gospodarczej. Niedawno wprowadził lokal do ewidencji środków trwałych i zaczął amortyzować, rozliczając odpisy w podatkowych kosztach. Zastosował indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10 proc. rocznie. Czy postępuje prawidłowo?

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o PIT lokale mieszkalne mogą być amortyzowane, jeśli są wykorzystywane w działalności gospodarczej. Podstawą amortyzacji (czyli kwotą, od której naliczamy odpisy) jest wartość początkowa nieruchomości. To cena nabycia powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania jej do używania.

Roczna stawka amortyzacji dla mieszkania wynosi 1,5 proc. Aby wyliczyć wysokość miesięcznego odpisu, musimy pomnożyć wartość początkową przez roczną stawkę, a uzyskaną kwotę podzielić przez 12. Odpisy mogą być naliczane też co kwartał lub jednorazowo na koniec roku.

Wykorzystywane w firmie mieszkanie można zamortyzować szybciej, jeśli w momencie nabycia miało przynajmniej pięć lat (czyli jest używanym środkiem trwałym). Wtedy wolno zastosować stawkę indywidualną, przy czym minimalny okres amortyzacji to dziesięć lat.

Czy ten warunek jest w opisanej sprawie spełniony? Tak, nabyty przez przedsiębiorcę lokal był bowiem wykorzystywany przez poprzedniego właściciela ponad pięć lat. Korzystnego rozliczenia nie wyklucza to, że przedsiębiorca wprowadził mieszkanie do ewidencji środków trwałych dopiero po kilku latach od zakupu i kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia wynajmu. Przepisy na to pozwalają, jest to tzw. ujawnienie środka trwałego.

Reasumując, przedsiębiorca może stosować indywidualną stawkę amortyzacji i rozliczyć mieszkanie w kosztach przez dziesięć lat.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2-3.4011.245.2019.2.AD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA