fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ryczałt: prosty podatek od doradztwa zagranicznemu kontrahentowi - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Przedsiębiorca, który doradza zagranicznemu kontrahentowi, może płacić ryczałt według stawki 15 proc.

Od początku 2021 r. zniesione zostały główne ograniczenia w korzystaniu z ryczałtu. W efekcie coraz więcej przedsiębiorców chce rozliczać się w ten sposób. Problemem może być jednak wybór właściwej stawki.

Skarbówka potwierdza w najnowszej interpretacji, że można rozliczyć w ten sposób usługi doradcze i płacić 15 proc. podatku od przychodów. Taką odpowiedź otrzymał przedsiębiorca, który świadczy usługi doradztwa w branży tzw. e-sportu (PKD 70.22 Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania). Odbiorcą usług jest zagraniczna spółka zajmująca się m.in. organizacją turniejów e-sportowych, czyli wydarzeń polegających na współzawodnictwie w grach komputerowych. Wnioskodawca doradza spółce m.in. co do terminu wydarzeń, doboru sponsorów, podwykonawców, kategorii gier czy partnerów medialnych. Efektem jego pracy są wysyłane spółce prezentacje, podsumowania e-mailowe, bieżące doradztwo, przedstawianie statystyk, szacunków i danych liczbowych. Sama organizacja turniejów e-sportowych należy do spółki. Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność za rzetelność doradztwa, nie za efekt turniejów.

Chciał uzyskać potwierdzenie, że jego działalność może być od 1 stycznia 20201 r. opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15 proc. Uznał, że tak, ponieważ nie wykonuje wolnego zawodu. Poza tym w marcu 2021 r. otrzymał interpretację Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego, iż jego usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU nr 70.22.16.0 .

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się z takim stanowiskiem. Przypomniał, że wysokość stawek ryczałtu wynosi:

- 8,5 proc. przychodów z działalności usługowej,

- 15 proc. przychodów ze świadczenia usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Sformułowana w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy definicja wolnego zawodu obejmuje działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez m.in. lekarzy, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, agentów ubezpieczeniowych. Nie dotyczy to usług doradztwa.

„Przychody z działalności gospodarczej w zakresie świadczonych usług, sklasyfikowanych w PKWIU pod symbolem 70.22.16.0, począwszy od 2021 r., mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15 proc." – uznał dyrektor KIS. Zastrzegł jednak, że interpretacja nie będzie chroniła wnioskodawcy, jeśli podany przez niego opis różni się od stanu rzeczywistego.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.447.2021.1.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA