fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: ulga na wakacje dla pracownika i jego dzieci

Fotolia.com
Lepiej jak pracodawca finansuje obóz dla pociechy pracownika niż wczasy dla niego samego. Wtedy są większe szanse na zwolnienie z podatku.

W tym roku wzrosły limity zwolnień podatkowych. To dobra wiadomość także dla tych, którzy liczą na dofinansowanie wakacji przez pracodawcę. Dopłata do wyjazdu dziecka pracownika może być w całości zwolniona z PIT. On sam ma szansę na ulgę do 1 tys. zł.

Czytaj także: Dofinansowanie kolonii ze zwolnieniem z PIT

Aby skorzystać ze zwolnienia dofinansowania do wypoczynku pociechy pracownika trzeba spełnić parę warunków. Tak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Przepis ten wymienia - jako zwolnione z podatku - dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.

Czytaj także: Wakacje pracownika w kosztach firmy

Ulga dotyczy dzieci i młodzieży do lat 18. Jeśli wakacje są finansowane z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra) – zwolniona jest cała kwota. Jeśli z innych źródeł – mamy roczny limit do 2 tys. zł. Ta kwota obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. (w poprzednich latach limit wynosił 760 zł).

Wakacje muszą być zorganizowane przez uprawniony podmiot, np. biuro turystyczne. Wyjazdy dla dzieci mogą też urządzać kościoły, szkoły, organizacje charytatywne, których działalnością statutową jest organizowanie wypoczynku. Jak wskazuje skarbówka w interpretacjach ważne jest, aby działały zgodnie z regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Trzeba też pamiętać o zachowaniu dokumentów potwierdzających wyjazd (rachunek, faktura, dowód wpłaty).

Co w sytuacji, gdy pracodawca zafunduje wakacje całej rodzinie? Wyjazd z rodzicami nie wyklucza zwolnienia z PIT dopłaty dla dziecka. Trzeba tylko wiedzieć, jaka część wydatku jest przeznaczona na jego wypoczynek.

Jak jednak rozliczyć pozostałą kwotę? Art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT nic nie mówi o wakacjach pracownika. Może on jednak być zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT.

Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są otrzymane w związku z finansowaniem działalności socjalnej pracodawcy rzeczowe i pieniężne świadczenia pokryte w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Limit zwolnienia od 1 stycznia 2018 r. wynosi 1 tys. zł. Obejmuje wszystkie świadczenia, które zatrudniony otrzymał z firmy w ciągu roku. W poprzednich latach limit zwolnienia wynosił 380 zł rocznie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA