fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dofinansowanie ze środków unijnych - opłaty prolongacyjnej i odsetek nie można wliczać w koszty

AdobeStock
Firma, która z powodu niedotrzymania warunków umowy musiała oddać dofinansowanie z europejskich środków, nie rozliczy w kosztach odsetek oraz opłaty prolongacyjnej.

Fiskus surowo traktuje przedsiębiorców, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań. Pokazuje to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 kwietnia 2021 r. (0111- KDIB2.4010.42.2021.1.SK).

Wystąpiła o nią spółka z o.o., która korzystała z dofinansowania ze środków europejskich. W związku ze zmianą struktury właścicielskiej stała się, w rozumieniu unijnych przepisów o pomocy publicznej, tzw. dużym przedsiębiorstwem. Stanowiło to naruszenie zasad przyznanej pomocy (niezachowanie trwałości projektu), które skutkowało obowiązkiem zwrotu części przyznanego dofinansowania wraz z odsetkami. Zarząd województwa odmówił umorzenia zaległości, rozłożył ją jedynie na raty, co spowodowało z kolei naliczenie opłaty prolongacyjnej.

Czytaj też:

Umowa o dofinansowanie projektu unijnego jako umowa rezultatu

Czy spółka może zaliczyć odsetki oraz opłatę prolongacyjną do podatkowych kosztów? Sama twierdziła, że tak. Argumentowała, że zarówno...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA