fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bez zrzeczenia się samego długu nie będzie przychodu - wyrok NSA

Adobe Stock
Oświadczenie wierzyciela, że uznaje zarzut przedawnienia, cofa pozew i nie będzie dochodził przedawnionego zobowiązania cywilnoprawnego nie tworzy po stronie dłużnika stanu otrzymania przychodu w postaci wartości nieodpłatnego świadczenia.

Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o PIT. A konkretnie chodziło o podatkowe skutki procesu cywilnego. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że w nakazie zapłaty z czerwca 2016 r. została zobowiązana przez sąd rejonowy do zapłaty ponad 12 tys. zł w postępowaniu upominawczym na rzecz fundusz inwestycyjnego.

Pozew miał związek z niespłaconym długiem bankowym, który bank scedowała na fundusz. Dłużniczka podniosła jednak zarzut przedawnienia wierzytelności. Ten argument przekonał fundusz, który cofną pozew. Jednocześnie poinformował kobietę, że rezygnuje z dochodzenia przedawnionego zobowiązania, ale w związku z tym powstanie niej przychód opodatkowany PIT. I przesłał jej informację PIT-8C, z ponad 30 tys. zł przychodu.

Dłużniczka, która wybroniła się od spłaty długu, zaczęła bronić się przed podatkiem. O wykładnię przepisów o PIT postanowiła zapytać fiskusa. Sama uważała, że nie było podstaw do wystawienia informacji PIT-8C, bo nie uzys...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA