Świadczenia związane ze szkoleniem pracownika są zwolnione z PIT

Pracodawca nie jest zobowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wydatków, które poniósł na świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników oraz do uwzględnienia ich w imiennej informacji PIT-11.

Publikacja: 09.07.2018 05:40

Świadczenia związane ze szkoleniem pracownika są zwolnione z PIT

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 maja 2018 r. (0113-KDIPT3.4011.186.2018.3.MH).

Czytaj także: Szkolenie na koszt firmy bez PIT

W myśl art. 103

4

kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca zawiera ze swoimi pracownikami ,,umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych", na podstawie których pracownicy odbywają szkolenie w siedzibie spółki powiązanej z zakresu umiejętności niezbędnych dla możliwości świadczenia przez pracowników pracy w zakładzie produkcyjnym pracodawcy. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych następuje z wyłącznej inicjatywy pracodawcy i za jego zgodą. W czasie odbywania szkolenia pracownik zostaje zwolniony od obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jednocześnie pracodawca, zgodnie z art. 103

3

k.p. przyznaje pracownikom uczestniczącym w szkoleniu dodatkowe świadczenia, pokrywając m.in. koszty przejazdów pracownika w okresie szkolenia oraz zryczałtowane koszty wyżywienia za każdy dzień okresu szkolenia.

W związku z tym pracodawca wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z zapytaniem, czy przyznanie pracownikowi opisanych świadczeń dodatkowych w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracowników będzie ich przychodem ze stosunku pracy korzystającym ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, a co za tym idzie, czy na podstawie art. 31 tej ustawy, pracodawca nie będzie zobowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu. Zdaniem pracodawcy świadczenia te stanowią dla pracowników w opisanym stanie faktycznym przychód podatkowy zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy podzielił stanowisko pracodawcy zaprezentowane w złożonym wniosku.

Komentarz eksperta

Eliza Wójcik, prawnik, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. za przychody ze (...) stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Do przychodów pracownika zalicza się więc wszystkie otrzymywane przez niego świadczenia wynikające z zawartej umowy bądź mające związek z wykonywaniem przez niego pracy. Należy się więc zgodzić z organem podatkowym, że wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest przychodem ze stosunku pracy.

Jednakże w art. 21 ustawy o PIT ustawodawca zawarł enumeratywny katalog świadczeń zwolnionych z opodatkowania. Wśród nich, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 90 tej ustawy, wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego. Stąd też warunkiem zastosowania zwolnienia jest to, aby świadczenie to zostało przyznane pracownikowi zgodnie z odrębnymi przepisami.

Niewątpliwie do odrębnych przepisów można zaliczyć ustawę – Kodeks pracy, gdzie w art. 103

1

- 103

6

uregulowano kwestie dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Jak stanowi art. 103

1

§ 1 k.p. przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi przysługuje wówczas urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub z części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Ponadto, stosownie do art. 103

3

k.p., pracodawca może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie, które korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego. Jak słusznie wskazuje organ podatkowy, użyty w art. 103

3

k.p. zwrot „w szczególności" oznacza, że wymienione w nim rodzaje świadczeń stanowią katalog otwarty. Tym samym zwolnienie z podatku dochodowego można zastosować również do innych, niewymienionych wprost w tym przepisie świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z procesem podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ów związek pomiędzy zdobywaną przez pracownika wiedzą a zakresem jego obowiązków pracowniczych był wielokrotnie podkreślany w indywidualnych interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe, jak choćby w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 czerwca 2015 r. (IBPBII/1/4511-246/15/MD), gdzie wskazano, że jest to jedna z przesłanek warunkujących możliwość skorzystania ze zwolnienia.

W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego wydaje się, że organ podatkowy dokonał właściwej wykładni przepisów ustawy o PIT, przyznając słuszność racjom wnioskodawcy. W kontekście omawianej interpretacji trzeba jednak wspomnieć, że zwolnienie od podatku przysługuje tylko pracownikom, a więc przychody tego rodzaju uzyskiwane przez osoby zatrudnione na podstawie niepracowniczych stosunków umownych nie kwalifikują się do zwolnienia z podatku. Jednocześnie należy pamiętać, że wydatki poniesione przez pracodawcę na podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów zarówno na gruncie ustawy o PIT, jak i ustawy o CIT. Muszą być jednak związane ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności potrzebnych na danym stanowisku pracy i nie mogą służyć tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia pracownika, a więc takiego, który – co do zasady – ma charakter osobisty (zob. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 lutego 2015 r., ILPB1/415-1380/14-2/AN).

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 maja 2018 r. (0113-KDIPT3.4011.186.2018.3.MH).

Czytaj także: Szkolenie na koszt firmy bez PIT

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona