Koszty podatkowe: kiedy wydatki na nabycie usług szkoleniowych są limitowane

Jeśli spółka kupuje usługi obejmujące przeprowadzanie warsztatów, udział w panelach dyskusyjnych oraz przekazanie materiałów szkoleniowych i instruktażowych pracownikom i gdy wynagrodzenie nie obejmuje zapłaty za korzystanie z praw autorskich i pokrewnych, licencji i know-how, to całą wydatkowaną kwotę spółka może ująć w kosztach podatkowych.

Publikacja: 08.07.2019 02:00

Koszty podatkowe: kiedy wydatki na nabycie usług szkoleniowych są limitowane

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.110. 2019.1.KK).

Czytaj także: Koszty podatkowe: sfinansowanie szkolenia osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie przez spółkę

Spółka akcyjna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek poza systemem bankowym na rzecz konsumentów i przedsiębiorców. Nabywa usługi o charakterze niematerialnym od podmiotów powiązanych w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, do której należy. Obejmują one: usługi wspierające prowadzenie działalności gospodarczej, usługi informatyczne, prawo do korzystania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze znaku towarowego, usługi prawne, a także usługi szkoleniowe.

W usługach szkoleniowych mieści się m.in. przeprowadzanie warsztatów, udział w panelach dyskusyjnych oraz przekazanie materiałów szkoleniowych i instruktażowych do rozdystrybuowania pracownikom spółki i innym podmiotom współpracującym z nią. Część nabywanych usług szkoleniowych związana jest ponadto z ponoszonymi przez spółkę opłatami za korzystanie lub prawo do korzystania z praw i wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, tj. autorskich lub pokrewnych praw majątkowych, licencji, know-how oraz innych praw określonych w ustawie – Prawo własności przemysłowej.

Spółka złożyła wniosek o interpretację indywidualną, gdyż chciała potwierdzić, że ww. usługi szkoleniowe:

? w przypadku, kiedy nie mają związku z prawami i wartościami określonymi w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT – nie podlegają ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15e tej ustawy,

? jeżeli natomiast dotyczą ww. praw i wartości – są objęte omawianym limitem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem podatnika w całości. Uznał, że objęte limitem w zaliczaniu do kosztów podatkowych kategorie usług niematerialnych nabywanych m.in. od podmiotów powiązanych to świadczenia wyraźnie nazwane w tym przepisie oraz o podobnym do nich charakterze. Odwołując się do wykładni językowej pojęcia „szkolenie" wskazał, że jako usługi szkoleniowe rozumieć należy cykl wykładów zorganizowanych w celu uzupełnienia wykształcenia lub wiadomości z danej dziedziny. Zaznaczył, że usług szkoleniowych nie można zrównywać z usługami doradczymi (wymienionymi w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT), ponieważ świadczenie usług szkoleniowych nie polega na udzielaniu fachowych porad czy wskazywaniu możliwych rozwiązań, co byłoby charakterystyczne dla usług doradczych.

Organ podatkowy nie doszukał się także podobieństwa kategorii usług szkoleniowych do jakichkolwiek innych usług objętych analizowanym limitem kosztów.

Dodał natomiast, że w przypadku usług szkoleniowych związanych z nabyciem praw i wartości wskazanych w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT, spółka powinna stosować limit w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów.

Ewelina Mikrut starszy konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Kwestia wydatków na nabycie usług o charakterze niematerialnym od podmiotów powiązanych, podlegających limitowaniu w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie znowelizowanych od 1 stycznia 2019 r. przepisów ustawy o CIT, jest przedmiotem wielu wydawanych obecnie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Świadczy to o istotnym znaczeniu tej regulacji dla prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Komentowana interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wpisuje się w jak na razie jednolitą linię prezentowaną w wydawanych interpretacjach indywidualnych, co może dawać podatnikom jaśniejszy obraz, jak klasyfikować nabywane od jednostek powiązanych usługi szkoleniowe (por. przykładowo interpretację z 28 stycznia 2019 r., 0111-KDIB2-1.4010.568.2018.1.AR). Jest to szczególnie istotne, gdy się weźmie pod uwagę, że w przepisach o CIT nie wskazano legalnej definicji czy też zakresu poszczególnych usług, dla których należy stosować ograniczenie w zaliczaniu do kosztów podatkowych na podstawie art. 15e ustawy.

W przypadku nabywania przez podatników usług szkoleniowych od jednostek powiązanych, powinni oni zwracać uwagę nie na sam sposób nazewnictwa tych usług przyjęty przez strony (np. w zawartych umowach), lecz na rzeczywisty charakter czynności wykonywanych w ramach ich świadczenia. W prawie podatkowym decydujące znaczenie ma bowiem treść danej czynności, a nie jej nazwa.

Warto także zauważyć, że podatnicy nie powinni automatycznie klasyfikować nabywanych od podmiotów powiązanych usług szkoleniowych jako niemieszczące się w limicie wynikającym z ww. przepisu ustawy o CIT w przypadku, kiedy usługi te są świadczone w związku z nabyciem m.in. autorskich i pokrewnych praw majątkowych, licencji, know-how, a także innych praw określonych w ustawie – Prawo własności przemysłowej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 kwietnia 2019 r. (0111-KDIB2-3.4010.110. 2019.1.KK).

Czytaj także: Koszty podatkowe: sfinansowanie szkolenia osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie przez spółkę

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona