Zakończenie umowy leasingu a wykreślanie z kosztów zapłaconych rat

Przedsiębiorca, który po zakończeniu umowy z firmą leasingową przeznaczył samochód na potrzeby osobiste, nie musi wykreślać z kosztów zapłaconych rat.

Publikacja: 05.07.2018 08:01

Zakończenie umowy leasingu a wykreślanie z kosztów zapłaconych rat

Foto: Adobe Stock

Jeśli auto było wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, to raty leasingowe mogą być kosztem uzyskania przychodów. Nawet jeśli po wykupieniu samochód jest używany w celach prywatnych. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Leasing - jak rozliczyć przychody i koszty

Wystąpił o nią przedsiębiorca rozliczający się 19-proc. liniowym PIT. Trzy lata temu wziął w leasing samochód osobowy. Zaliczał raty do kosztów uzyskania przychodów. Po zakończeniu umowy wykupił auto. Ponieważ przeznaczył samochód na potrzeby prywatne, nie wpisywał go do ewidencji środków trwałych. Ewentualne wydatki na jego używanie w celach firmowych są rozliczane na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

W czasie leasingu przedsiębiorca uiścił opłatę wstępną oraz 35 miesięcznych rat. Zaliczył je do kosztów uzyskania przychodów. Czy po wykupieniu samochodu musi zrobić korektę rozliczenia.

Przedsiębiorca twierdzi, że nie, ponieważ leasingowane auto było wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej. Płacone do czasu zakończenia umowy raty stanowią więc koszty uzyskania przychodów.

Fiskus potwierdził, że przekazanie samochodu na potrzeby prywatne nie powoduje obowiązku korekty kosztów. Auto było bowiem w czasie płacenia rat wykorzystywane na potrzeby firmy. Wydatki na jego używanie (w tym leasingowe) wiązały się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zostały więc spełnione warunki rozliczenia ich w kosztach uzyskania przychodów. Przeznaczenie auta – po zakończeniu umowy – na użytek prywatny nie dyskwalifikuje poniesionych wcześniej wydatków.

Czytaj także: PIT i leasing: czy organ może zakwestionować zbyt wysoką opłatę wstępną

Skarbówka przypomniała też, że przedsiębiorca ma możliwość zaliczania do kosztów wszelkich wydatków (poza wyraźnie wymienionymi w ustawie o PIT), pod warunkiem że mają związek z przychodem z działalności gospodarczej lub wpływają na zachowanie albo zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Warto też pamiętać, że przedsiębiorca, który wykupi auto na cele prywatne, może uniknąć podatku przy jego sprzedaży. Wystarczy, że zaczeka z transakcją pół roku. Skarbówka potwierdza, że skoro wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie został zaliczony do składników majątku firmy, to kwota uzyskana ze sprzedaży nie jest przychodem z działalności gospodarczej. Należy ją uznać za przychód z odpłatnego zbycia rzeczy, o którym mówi art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Obowiązek podatkowy nie powstanie, jeśli auto zostanie sprzedane po upływie pół roku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie).

Stanowisko fiskusa w tej sprawie nie zawsze jednak było takie korzystne. Długo twierdził, że przedsiębiorca, który wykupi auto po leasingu i przeznaczy je na prywatne potrzeby, i tak musi rozliczyć jego sprzedaż w firmie. Auto było bowiem składnikiem majątku związanego z  działalnością gospodarczą. Skarbówka przegrywała jednak w sądach i w końcu zmieniła zdanie. ©?

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2 -1.4011.246. 2018.3.EJ

Jeśli auto było wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, to raty leasingowe mogą być kosztem uzyskania przychodów. Nawet jeśli po wykupieniu samochód jest używany w celach prywatnych. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj także: Leasing - jak rozliczyć przychody i koszty

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe