Podatek dochodowy

Międzynarodowe korporacje powinny ujawniać podatki płacone w krajach, w których działają

123RF
Globalne firmy międzynarodowe powinny upubliczniać informacje dotyczące wysokości podatków płaconych w poszczególnych krajach.

Europosłowie poparli projekt przepisów, zgodnie z którymi firmy byłyby zobowiązane do ujawnienia publicznie informacji, ile płacą podatków i gdzie, z możliwymi zwolnieniami z tego obowiązku w przypadku chronionych informacji handlowych. Celem przepisów jest zwiększenie przejrzystości informacji poprzez zaznajomienie opinii publicznej z wysokością podatków płaconych przez korporacje międzynarodowe w podziale na kraje.

Zgodnie z proponowanymi przepisami, informacje na temat podatków dochodowych firm międzynarodowych o obrotach powyżej €750 milionów byłyby publikowane według wspólnego wzoru we wszystkich jurysdykcjach podatkowych, w których działa firma, dostępnego bezpłatnie oraz publicznie na stronie firmy. Firmy miałyby również obowiązek wypełnienia rejestru publicznego, którym zarządzałaby Komisja Europejska.

Uchylanie się od opodatkowania przez globalne firmy, zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, kosztuje państwa członkowskie od 50 do 70 miliardów straconych rocznych przychodów.

Źródło: PE

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL