Pełny ryczałt na auto do celów służbowych dla niepełnoetatowca

www.sxc.hu
Wymiar czasu pracy nie powoduje automatycznie obniżenia ryczałtu z tytułu dysponowania prywatnym samochodem do celów służbowych. Znaczenie ma wyłącznie liczba dni, w których zatrudniony z niego nie korzysta.

- Pracownik zatrudniony na pół etatu pracuje 3 dni tygodniowo. Do celów służbowych ma korzystać ze  swojego samochodu. Czy w tym przypadku ryczał miesięczny powinniśmy obniżyć proporcjonalnie do etatu? – pyta czytelnik.

Ryczałtu nie należy obniżać w proporcji do etatu. Rozliczenie miesięczne powinno natomiast uwzględniać rozkład czasu pracy. Obniżenie ryczałtu będzie związane z niewykonywaniem pracy przez „standardową" liczbę dni w tygodniu.

Służbowe jazdy...

Na podstawie zawartej z pracownikiem umowy pracodawca może rozliczać koszty użytkowania w jazdach lokalnych samochodu osobowego (również motocykla czy motoroweru) do celów służbowych. Szczegółowe regulacje tego dotyczące zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.)....

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL