fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Podatek u źródła: wspólnicy mogą zapłacić za spółkę

Adobe Stock
Brak ministerialnego rozporządzenia stwarza niejasną sytuację dla wielu spółek i ich udziałowców.

Od poniedziałku 1 lipca przepisy o tzw. podatku u źródła, i tak skomplikowane, stały się jeszcze bardziej zagadkowe. Minister finansów wydał 27 czerwca rozporządzenie dotyczące odroczenia niektórych obowiązków płatników tego podatku do końca 2019 r. Byłoby to nawet dla nich zadowalające, gdyby nie fakt, że rozporządzenie dotyczyło tylko CIT. Tymczasem podatek u źródła obejmuje zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

Odkładane w CIT, a pozostawione w PIT obowiązki są bardzo istotne. Chodzi o opłacanie od kwot odsetek od pożyczek czy należności licencyjnych podatku według „zwykłej" stawki (19 proc.), a nie preferencyjnej (często znacznie niższej), wynikającej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Taka sytuacja może oznaczać, że obowiązek potrącania podatku u źródła będzie dotyczył nie tyle spółek, ile ich wspólników.

– Istniejące przepisy mogą pozwolić na interpretację uznającą tych wspólników za rzeczywistych właścicieli płatności – zauważa Sergiusz Felbur, prawnik w kancelarii Hogan Lovells. Zastrzega on, że mogą one zobowiązywać podmiot wypłacający należność do ustalenia, którego podatku jest płatnikiem – PIT czy CIT.

– Sięgnięcie do osób fizycznych jako ostatecznych beneficjentów należności może być opłacalne z punktu widzenia organów KAS – ocenia ekspert.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA