fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Firmie trudno odliczyć wydatki na jacht jako koszty reprezentacji

Stocznia Conrad
Wydatki na luksusową łódź mogą być uznane za reprezentację, a wtedy nie podlegają odliczeniu.

Biznesmenowi trudno będzie odliczyć wydatki na jacht – wynika z najnowszej interpretacji. Z pytaniem zwrócił się wspólnik spółki komandytowej, producenta m.in. kotłów, która zawarła umowę leasingu operacyjnego na jacht motorowy. Łódź będzie wykorzystywana na cele firmowe, m.in. do spotkań z kontrahentami i organizacji imprez promocyjnych. Zostanie oznaczony logo spółki, jej barwami i reklamami. Może też startować w regatach.

Wspólnik zapytał, czy może odliczyć w całości wydatki z tytułu opłaty wstępnej, rat leasingowych, zakupu wyposażenia, eksploatacji i obsługi jachtu.

Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca, jako wspólnik spółki komandytowej, może odliczyć te koszty nie w całości, ale proporcjonalnie do udziału w zysku spółki.

Skarbówka zwróciła też uwagę, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodów nie mogą być wydatki na reprezentację. Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Zgodnie z wykładnią językową chodzi o wydatki, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie dobrego obrazu firmy. Dyrektor KIS zaznaczył, że nie analizował tego zagadnienia, ponieważ podatnik o to nie zapytał, lecz jedynie poinformował fiskusa, że nie jest to reprezentacja. Jednak interpretacja będzie chronić podatnika tylko wtedy, gdy opis stanu faktycznego jest zgodny z rzeczywistością.

Numer interpretacji: 0114-KDIP2-2.4010.192. 2018.1.AZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA