Wstępna opłata leasingowa jest kosztem jednorazowo

Przedsiębiorca, który stosuje metodę kasową, wydatki związane z uiszczeniem czynszu inicjalnego powinien zaewidencjonować w dacie ich poniesienia.

Publikacja: 02.07.2015 02:00

Jestem przedsiębiorcą, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zawarłem umowę leasingu samochodu osobowego i wpłaciłem opłatę wstępną. Czy na podstawie otrzymanej faktury koszt opłaty wstępnej mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu? – pyta czytelnik.

Osoby fizyczne oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie prowadzące podatkowe księgi przychodów i rozchodów koszty uzyskania przychodów rozliczają z reguły tzw. metodą kasową. Zakładam, że również czytelnik stosuje taką metodę.

W przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów metodą kasową koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (zob. art. 22 ust. 4 ustawy o PIT), przy czym za dzień poniesienia kosztu u takich podatników uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu będącego podstawą do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Powoduje to, że momentem ujmowania kosztów w podatkowej księdze jest data ich poniesienia, czyli data wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu (np. noty obciążeniowej) stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 4 czerwca 2012 r., IPTPB1/415-185/12-3/KSU).

Inaczej jest przy metodzie memoriałowej

Co istotne, w przypadku rozliczania kosztów uzyskania przychodów metodą kasową koszty powstają we wskazanej dacie poniesienia zawsze jednorazowo. Wśród regulacji określających tę metodę nie ma bowiem przepisu nakazującego rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w czasie, np. ze względu na to, że dotyczą one okresu dłuższego niż rok. Taki przepis (zob. art. 22 ust. 5c ustawy o PIT) obowiązuje tylko podatników rozliczających koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową, a więc przede wszystkim podatników prowadzących księgi rachunkowe. Metodę tę dobrowolnie stosuje także niewielka część podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów.

Decyduje dzień wystawienia faktury

Koszt opłaty wstępnej, o której mowa, jest zatem w przedstawionej sytuacji kosztem uzyskania przychodów jednorazowo w dacie wystawienia (a nie otrzymania) faktury dokumentującej tę opłatę. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2010 r. (IPPB1/415-726/10-4/MT) czy interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2013 r. (ILPB1/415-1100/12-4/AG). W pierwszym z tych pism czytamy, że „skoro wnioskodawca do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej stosuje metodę, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [czyli metodę kasową – przyp. aut.], to wydatki związane z uiszczeniem opłaty wstępnej powinny być zaewidencjonowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo – w dacie ich poniesienia. Podkreślenia przy tym wymaga, iż zgodnie z art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w art. 22 ust. 6 ww. ustawy (tj. prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów), z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b (niemających zastosowania w niniejszej sprawie), uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu".

Dopiero gdy towar zostanie nabyty

W przepisach o podatku dochodowym przyjmuje się, że koszty wpłacanych przez podatników zaliczek nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero w związku z nabyciem zaliczkowanych towarów lub usług (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 listopada 2007 r., ILPB1/415-72/07-5/IM, czy interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 maja 2011 r., ILPB1/415-188/11-2/AGr). Organy podatkowe wyjaśniają jednak, że mimo to podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów mogą zaliczać leasingowe opłaty wstępne do kosztów uzyskania przy- chodów w dacie wystawiania faktur dokumentujących te opłaty (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 lutego 2014 r., ITPB1/415-1110/10/ 14-S/DP, czy interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lipca 2014 r., IBPBI/1/ 415-466/14/AP).

Przykład

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatnikowi temu 17 maja 2015 r. firma leasingowa wystawiła fakturę dokumentującą opłatę wstępną dotyczącą leasingu samochodu. Samochód został jednak wydany podatnikowi 3 czerwca 2015 r. Koszt udokumentowany fakturą za opłatę wstępną może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo (poprzez uwzględnienie go w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów) w dacie 17 maja 2015 r.

Fiskus zmienił stanowisko

Koszty leasingowych opłat wstępnych stanowią jednorazowo koszty uzyskania przychodów także u podatników rozliczających koszty uzyskania przychodów metodą memoriałową (mimo istnienia wspomnianego art. 22 ust. 5c ustawy o PIT). W przeszłości wśród organów podatkowych można się było co prawda spotkać ze stanowiskiem odmiennym (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2009 r., IBPBI/2/423-126/09/PH, czy interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 maja 2009 r., ILPB3/423-153/09-2/KS), lecz pogląd ten został zakwestionowany przez sądy administracyjne. Przykładowo, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 maja 2011 r. (II FSK 59/10) orzekł, że „wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. Dotyczy ona nie tyle samego trwania usługi leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego, skoro od jej uiszczenia uzależnione jest zawarcie umowy i wydanie przedmiotu leasingu". Organy podatkowe zmieniły w związku z tym swoje podejście i obecnie reprezentują stanowisko zgodne ze stanowiskiem sądów administracyjnych (zob. np. interpretację Izby Skarbowej w Łodzi z 28 marca 2013 r., IPTPB1/415-755/12-4/KO, czy interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 kwietnia 2013 r., ITPB1/415-43/10/13-S/WM).

Autor jest doradcą podatkowym

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona