CIT: co organy sprawdzą w dokumentacji przebiegu transakcji

Zdarza się, że przebieg transakcji jest weryfikowany poprzez przesłuchania pracowników. Warto więc zadbać, aby niedostateczna wiedza tych osób nie stała się podstawą do kwestionowania rynkowości przyjętych rozliczeń.

Publikacja: 02.07.2018 05:30

CIT: co organy sprawdzą w dokumentacji przebiegu transakcji

Foto: 123RF

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania organów skarbowych tematyką cen transferowych, wynikiem czego są częstsze kontrole i rosnąca kwota doszacowań z tego tytułu. Konsekwencje sporządzenia dokumentacji niespełniającej wymogów lub w ogóle jej braku są zróżnicowane, ale za każdym razem dotkliwe dla podatnika. Warto być świadomym, jakie sankcje grożą za naruszenie obowiązków dokumentacyjnych i jak postępować, żeby tych sankcji uniknąć.

Uprawnienia organów oraz procedura kontrolowania prawidłowości ustalania cen transferowych są ściśle sformalizowane i wynikają z ustaw podatkowych. Dokumentacja cen transferowych ma na celu, przede wszystkim, uzasadnienie ceny przyjętej między podmiotami powiązanymi, a dane w niej zawarte służą organowi za główne źródło wiedzy o dokładnym przebiegu zdarzeń mających wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych. Podatnik powinien więc dołożyć wszelkiej staranności przy jej sporządzaniu, by w razie ewentualnej kontroli organy nie miały podstaw do jej zakwestionowania.

Czytaj także: Weryfikacja cen transferowych - co należy wiedzieć gdy zacznie się kontrola

Na początku warto zastanowić się, jakim kluczem kierują się organy przy typowaniu podmiotów do kontroli. Dużym ułatwieniem w zakresie pozyskiwania danych podatników jest fakt dostępu przez urzędy skarbowe do informacji przesłanych drogą elektroniczną (podatnicy zobowiązani są m.in. do wysyłania plików JPK czy składania załącznika PIT/CIT-TP wraz z zeznaniem rocznym).

Kto jest na celowniku

Szczególne zainteresowanie organów wzbudzają bez wątpienia:

- podatnicy, którzy wykazują nagłą stratę (bądź rozliczają straty z lat ubiegłych) lub notują niższą rentowność niż inni konkurenci z branży;

- podatnicy, u których transakcje z podmiotami powiązanymi stanowią dużą część działalności;

- podatnicy przeprowadzający wiele transakcji z podmiotami z państw o niższych stawkach podatkowych (w tym, przede wszystkim, w rajach podatkowych);

- podmioty przeprowadzające transakcje dotyczące wartości niematerialnych i prawnych oraz przeprowadzające restrukturyzacje w grupie;

- podmioty o relatywnie wysokim stopniu zadłużenia.

W praktyce oznacza to, że typując podmioty do kontroli organy biorą pod uwagę głównie ich zyskowność, odnosząc ją do przeciętnej zyskowności w branży. Badają rodzaje występujących powiązań i określają istotność transakcji z podmiotami powiązanymi w skali całej prowadzonej działalności.

Tryb kontroli

W obecnym stanie prawnym do obowiązków podatników w zakresie cen transferowych należy sporządzenie i aktualizacja dokumentacji, a także złożenie w odpowiednim terminie oświadczenia PIT/CIT-TP.

Kontrola prawidłowości tran- sakcji przeprowadzanych między podmiotami powiązanymi może odbywać się w ramach kontroli podatkowej (uregulowanej w dziale VI ordynacji podatkowej) albo w ramach kontroli celno-skarbowej. Żaden z aktów prawnych nie reguluje osobnego trybu kontroli odnoszącego się wyłącznie do cen transferowych.

Jednym z uprawnień przysługujących organom jest żądanie złożenia dokumentacji podatkowej w toku przeprowadzanej kontroli. W takiej sytuacji konieczne jest złożenie jej w ciągu siedmiu dni od otrzymania żądania.

Jeżeli organ podatkowy określi, na podstawie art. 11 ustawy o CIT, dochód w wysokości wyższej (a stratę w niższej) niż podana przez podatnika – w związku z przeprowadzeniem transakcji lub ujęciem innych zdarzeń, o których mowa w art. 9a – a ten nie przedłoży dokumentacji podatkowej, to różnicę między dochodem zadeklarowanym a właściwym opodatkowuje się stawką 50 proc.

Dotkliwe sankcje grożą podatnikom nie tylko w przypadku nieprzedłożenia dokumentacji. Negatywne konsekwencje poniosą również te podmioty, które dokumentację sporządziły, ale jest ona wadliwa.

Badanie rzetelności...

Badaniu pod kątem rzetelności podlega zarówno dokumentacja cen transferowych składana na żądanie organu, jak również wymagane prawem oświadczenia i informacje z nią związane. W polskich przepisach prawnych i regulacjach międzynarodowych nie okreslono ani wzoru, ani formy, w jakiej powinna być prowadzona dokumentacja. Jak więc określić, czy dana dokumentacja jest rzetelna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a do dokumentowania poszczególnych transakcji trzeba podejść indywidualnie i zadbać, żeby zawierała wszelkie wymagane prawem elementy. Jest to bowiem zakres minimum, oczekiwany przez ustawodawcę, a tym samym przez organy podatkowe.

Rodzaj dokumentacji oraz jej zawartość zależy jednak od charakteru usługi i stopnia jej złożoności. Rodzaje wymaganych informacji uregulowane są w rozporządzeniach wykonawczych i różnią się w zależności, m.in., od wielkości danego podatnika. Bez wątpienia więc pierwszym krokiem do sporządzenia rzetelnej dokumentacji będzie dokładna analiza przepisów podatkowych i orzecznictwa oraz określenie, jakie wymagania dotyczą konkretnego przedsiębiorcy.

Warto pamiętać, że art. 9a ustawy o CIT pełni funkcję gwarancyjną. Gwarantuje podmiotom powiązanym, że przedłożenie merytorycznie poprawnej dokumentacji pozwoli ocenić transakcje między nimi jako spełniające odpowiednie warunki (wyrok NSA z 28 lutego 2018 r., II FSK 533/16).

Ponadto, jeśli złożona dokumentacja nie spełnia wymogu rzetelności, to organ uzna, że naruszono obowiązki samego sporządzenia takiej dokumentacji.

...i rynkowości

Nieprzedstawienie dokumentacji w siedmiodniowym terminie, gdy ceny transakcyjne zostaną uznane za nierynkowe, skutkuje zastosowaniem „karnej" stawki podatku dochodowego do kwoty dochodu dookreślonego podatnikowi w wyniku kontroli.

Obecnie organy dysponują coraz lepszymi narzędziami służącymi określaniu, czy dana cena jest rynkowa, a pracownicy aparatu skarbowego mają dostęp do specjalistycznych baz danych.

W trakcie kontroli skarbowej organy podatkowe analizują ustalone w transakcjach ceny pod kątem:

- treści zawieranych umów;

- występowania faktycznych przepływów finansowych;

- sposobu wykonania umów;

- tego, czy usługi zostały faktycznie wyświadczone (poprzez analizę materialnych dowodów potwierdzających wykonanie działań, których dotyczyły wydatki na nabycie usług);

- zasadności zakupu usług; w tym celu może zostać poddana analizie struktura zatrudnienia podatnika oraz funkcje pełnione przez poszczególnych pracowników pod kątem oceny, czy nie dublują się one z czynnościami wykonywanymi przez przedsiębiorstwo macierzyste;

- analizy dokumentacji źródłowej odnoszącej się do kosztów poniesionych przez przedsiębiorstwo w celu potwierdzenia, że zostały one w rzeczywistości poniesione;

- oceny rynkowości zasad kalkulacji wynagrodzenia za wyświadczone usługi.

W ramach badania rynkowości ustalonych cen, organy oceniają przedłożone dokumenty i dane porównawcze oraz zmierzają do ustalenia czy dana transakcja faktycznie miała miejsce i czy doszło w związku z nią do realnych przepływów finansowych. Nie jest przy tym rzadkością prowadzenie przez organy kontroli weryfikacji przebiegu transakcji poprzez przesłuchania pracowników zatrudnionych w związku z nią. W takim przypadku warto zadbać o czynny udział w takich czynnościach po to, żeby brak wiedzy pracowników o całokształcie relacji w ramach danej transakcji nie stał się podstawą do kwestionowania rynkowości przyjętych rozliczeń.

Konsekwencje karno-skarbowe

Jeśli podatnik nie przedłoży dokumentacji w siedmiodniowym terminie, a w trakcie kontroli organy stwierdzą, że stosowane przez niego ceny są rynkowe, to sankcyjna stawka podatku nie znajdzie zastosowania, a negatywne konsekwencje będą się sprowadzać wyłącznie do kwestii odpowiedzialności karno-skarbowej. Konsekwencje karno-skarbowe zależą od tego, w jaki sposób zostanie zakwalifikowana dokumentacja.

Pierwsza z sankcji określonych w kodeksie karnym skarbowym (k.k.s.) (przyjmując, że dokumentacja stanowi informację podatkową) grozi za:

- nieprzygotowanie i nieprzekazanie dokumentacji,

- sporządzenie dokumentacji niepełnej lub nieprawdziwej,

- niezłożenie oświadczenia o sporządzeniu kompletnej dokumentacji podatkowej,

- złożenie takiego oświadczenia niezgodnie z prawdą.

Zgodnie z art. 80 k.k.s grozi za to grzywna w maksymalnej wysokości 6,72 mln zł.

Ustawodawca zdecydował się również na penalizację, na podstawie art. 56 § 1 k.k.s., podania nieprawdy lub zatajenia prawdy w deklaracji albo w oświadczeniu składanym organowi bądź płatnikowi, a przez to narażenie podatku na uszczuplenie. Natomiast na podstawie § 4 tego artykułu – niezłożenia w terminie deklaracji lub oświadczenia, mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania. Maksymalna wysokość grzywny za ten czyn to 20,16 mln zł, a dodatkowo podatnikowi może grozić również kara pozbawienia wolności.

Innym przepisem mogącym znaleźć zastosowanie (jedynie w przypadku gdy dokumentacja zostanie uznana za księgę) jest art. 83 k.k.s., który penalizuje nieprzedstawienie dokumentacji kontrolującym w ciągu siedmiu dni od wezwania.

Podstawą stosowania przepisów k.k.s. jest ustalenie przez organ podatkowy sprawcy takiego przestępstwa lub wykroczenia oraz przypisanie mu winy, co niejednokrotnie jest trudne w aspekcie dowodowym.

Warto pamiętać, że świadomości podatników często umykają możliwości korzystania organów z różnych formalnych trybów kontroli w obszarze cen transferowych, ponieważ nie ma trybu właściwego tylko dla tego obszaru.

Organ ma możliwość weryfikacji nie tylko samego sporządzenia dokumentacji, ale również jej rzetelności, zarówno w ujęciu kompletności, jak i zgodności z faktycznym przebiegiem tran- sakcji. Trzeba również pamiętać o możliwości składania przez podatników w toku takiego postępowania każdego prawnie dopuszczalnego dowodu na poparcie swojego stanowiska.

—Alicja Michalak jest konsultantem w Departamencie Doradztwa Instytucjom Finansowym i Prawa Międzynarodowego w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej

podstawa prawna: art. 9a i art. 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1036)

Wniosek

Dokumentacja kompletna i rzetelna przerzuca obowiązek dowodzenia na organ podatkowy, a dopiero skuteczne jej podważenie daje mu podstawę do podejmowania działań o charakterze sankcyjnym. Mimo że sporządzenie dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych jest dla podatników obowiązkiem o charakterze raczej formalnym, to warto, aby dołożyli oni starań co do kompletności i rzetelności tej dokumentacji, ponieważ da im to przewagę w procesie kontroli ich dokumentacji przez organy podatkowe.

Czytaj także: Transakcje z podmiotami powiązanymi trzeba wykazać w CIT-TP

Krzysztof Wiśniewski, dyrektor departamentu w Mariański Group Kancelarii Prawno-Podatkowej

Skarbówka ma dostęp do nowoczesnych technologii i baz danych

W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch, trzech lat organy podatkowe dysponują teraz zdecydowanie lepszym zapleczem narzędziowym i informatycznym. Biorąc pod uwagę wyniki kontroli w tym właśnie obszarze, zrealizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli, Ministerstwo Finansów wyposażyło się w dostęp do biznesowych źródeł danych w postaci dostępu do baz Amadeus, Tiagel, Bloomberg. Dysponuje też narzędziami do analizy danych i informacji zawartych w KRS oraz Monitorze Sądowymi i Gospodarczym. Co więcej, już od najbliższego roku, wszystkie firmy będą zobowiązane przesyłać sprawozdania finansowe do KRS obowiązkowo w formacie elektronicznego pliku o strukturze zbliżonej do JPK lub tożsamej z nią, co ma zautomatyzować proces pozyskiwania i analizy danych sprawozdawanych przez firmy działające w kraju. Nie można więc obecnie przyjmować, że kontrolujący w zakresie cen transferowych przychodzą do podatnika niejako „na ślepo" bez możliwości obiektywnego odniesienia się do grup referencyjnych dla podatnika.

W ostatnich latach obserwujemy ciągły wzrost zainteresowania organów skarbowych tematyką cen transferowych, wynikiem czego są częstsze kontrole i rosnąca kwota doszacowań z tego tytułu. Konsekwencje sporządzenia dokumentacji niespełniającej wymogów lub w ogóle jej braku są zróżnicowane, ale za każdym razem dotkliwe dla podatnika. Warto być świadomym, jakie sankcje grożą za naruszenie obowiązków dokumentacyjnych i jak postępować, żeby tych sankcji uniknąć.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara