fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia udziałów

AdobeStock
W celu ustalenia przychodu z tytułu zbycia udziałów w celu dobrowolnego umorzenia udziałów należy brać pod uwagę nie cenę, ale wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału.

W czerwcu 2016 r. fiskus wydał interpretację dotyczącą PIT. A chodziło o to czy przychodem wspólnika ze zbycia udziałów będzie cena nominalna zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników, czy też możliwe będzie zastosowanie w tym przypadku art. 19 ustawy o PIT i dokonanie szacowania przez organ podatkowy wartości umarzanych udziałów?

We wniosku o interpretację podatnik wskazał, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały nabył za wkład pieniężny. Obecnie spółka zamierza dokonać umorzenia udziałów, po cenie nominalnej. Udziałowiec wyjaśnił, że wyraża na to zgodę, ale zaznaczył, że z uwagi na sytuację finansową spółki, umorzenie dobrowolne odbywać się będzie poprzez obniżenie kapitału zakładowego. Wartość rynkowa udziałów jest trudna do określenia. Sam był przekonany, że w przypadku zbywania udziałów spółce w celu umorzenia, nie należy stosować art. 19 ustawy o PIT.

Czytaj także: Jak ustalić kosz...

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA