Udziałowiec nie straci prawa do zwolnienia

W razie zbycia udziałów przez wspólnika, który wniósł dopłaty, prawo do otrzymania ich zwrotu przechodzi na nabywcę. A sukcesja przewidziana w przepisach prawa handlowego powinna wywoływać skutki także na gruncie prawa podatkowego.

Publikacja: 29.06.2021 16:15

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył podatkowych konsekwencji zwrotu dopłat. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że wraz z innymi osobami są udziałowcami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2015 r. na mocy uchwały spółki wnieśli do niej dopłaty (art. 178 k.s.h.). Spółka planuje jednak dokonać ich zwrotu w trybie z art. 179 k.s.h. W wyniku planowanej transakcji wymiany udziałów, udziały wspólników w spółce zostaną wymienione na udziały innej spółki. Transakcja ta polegać będzie na wniesieniu przez wspólników udziałów spółki do nowej spółki w zamian za objęcie przez wspólników udziałów w tej nowej spółce.

Pozostało 88% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe