fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Ulga Innovation Box: ewidencja wynagrodzenia jest konieczna - interpretacja podatkowa

123RF
Tylko honorarium za prace badawczo-rozwojowe daje firmie ulgę w podatku. Nie dotyczy to zapłaty za wykonywanie innych obowiązków.

Skarbówka wydała jedną z pierwszych interpretacji dotyczących obowiązującej od 1 stycznia 2019 r. ulgi Innovation Box. Nowe rozwiązanie, korzystne dla firm zarabiających na prawach własności intelektualnej, ma je zachęcać do innowacyjności. Pozwala zapłacić 5 proc. podatku od dochodów z praw własności intelektualnej zamiast 19 proc. Okazuje się jednak, że przedsiębiorcy muszą spełnić restrykcyjne wymogi.

W najnowszej interpretacji Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że ulga obejmuje wynagrodzenie specjalistów tworzących programy komputerowe, ale nie w całości. Sprawa dotyczyła spółki z branży IT, która zarabia na sprzedaży oprogramowania. Zatrudnia na umowę o pracę wysokiej klasy specjalistów, m.in. programistów tworzących utwory, np. kody źródłowe programów komputerowych. Wykonują też inne czynności, niemające charakteru twórczego, np. administracyjne. Biorą także udział w delegacjach czy spotkaniach z klientami.

Spółka chce skorzystać z IP Box. Zapytała, czy może tu uwzględnić wynagrodzenie związane z działalnością badawczo-rozwojową (lit. a we wzorze podanym w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT). Chciała się też upewnić, czy przy obliczaniu podstawy opodatkowania ma je uwzględnić w całości, czy tylko honorarium autorskie. Jej zdaniem ulga obejmuje całość pensji.

Dyrektor KIS nie zgodził się z takim stanowiskiem. Uznał, że nie można wliczyć tu wynagrodzenia dotyczącego innych zadań. Wyjaśnił, że jeśli z zakresu obowiązków pracownika wynika, że 100 proc. jego czasu pracy związane jest z wytwarzaniem prac badawczo-rozwojowych prowadzących do wytworzenia kwalifikowanego IP, nie ma potrzeby prowadzenia ewidencji czasu pracy. Ale w przypadku absencji firma odlicza wynagrodzenie proporcjonalnie.

– Jeśli jednak pracownik wykonuje obowiązki zarówno związane z działalnością badawczo-rozwojową, jak i niezwiązane z taką działalnością, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi B+R) tej części wynagrodzenia, która nie jest związana z realizacją B+R – czytamy. To oznacza, że ta część wynagrodzenia nie powinna być uwzględniona przy obliczaniu wskaźnika nexus (wzoru służącego do wyliczenia dochodu z IP Box). Co prawda przepisy tego nie zakazują, ale spółka nie wykazała związku tych kosztów z kwalifikowanym IP.

– Dla firm oznacza to dodatkowe wymogi administracyjne związane z ewidencjonowaniem wynagrodzenia. Muszą udowodnić jego związek z wykonywaniem zadań B+B – mówi mec. Arkadiusz Stępniewski.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.171.2019.2.ES

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA