fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

WSA o amortyzacji wynagrodzenia pracowników: Pensja różnie rozliczana w kosztach

www.sxc.hu
Jeśli pracownicy sami instalują kupiony do firmy sprzęt, część ich wynagrodzenia będzie amortyzowana.

Fiskus twierdzi, że firma, która na własną rękę montuje nabyte środki trwałe, musi doliczyć do ich wartości wynagrodzenia zajmujących się tym pracowników. Nie zaliczy ich bezpośrednio do podatkowych kosztów, będą rozliczane przez odpisy amortyzacyjne. Tak też uważa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

– Mocno to komplikuje rozliczenie pracowniczych wynagrodzeń – mówi Aleksandra Kasińska-Skiba, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii FL Tax.

Spór z fiskusem zaczął się od wniosku o interpretację spółki, która kupiła systemy zabezpieczeń. Są w nich m.in. sygnalizacja włamania i napadu, telewizja dozorowa czy kontrola dostępu. Spółka nabyła systemy bez usługi montażu, instalacją zajmują się jej pracownicy. Po zamontowaniu zamierza je amortyzować. Zastanawia się, jak obliczyć wartość zakupionego sprzętu (od której będzie dokonywać odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów).

Czy trzeba rozdzielać wynagrodzenie

Spółka twierdzi, że nie musi wydzielać z wynagrodzeń części odpowiadającej faktycznemu zaangażowaniu pracowników w montaż nabytych środków trwałych i doliczać jej do podstawy amortyzacji. Pensje powinny być rozliczane na ogólnych zasadach, czyli bezpośrednio wrzucane w koszty.

Ile czasu poświęcono na montaż

Skarbówka była jednak innego zdania. Podkreśliła, że zakupione systemy nie mogą być oddane do użytkowania bez montażu. Wynagrodzenia osób zaangażowanych w ten proces są więc częścią składową wartości początkowej środków trwałych. Ich proporcjonalna część (chodzi zarówno o miesięczne pensje, jak i premie oraz trzynastki) powinna zwiększyć podstawę amortyzacji i być rozliczana sukcesywnie poprzez odpisy. Nie można jej bezpośrednio rozliczać w kosztach.

Spółce nic nie dała skarga na interpretację. Warszawski WSA potwierdził, że musi wyodrębnić część wynagrodzenia pracowników przypadającą na montaż środków trwałych. Sposób ustalenia proporcji jest sprawą organizacyjną spółki.

– Wychodzi na to, że firma powinna ustalić, ile czasu poświęcono na montaż środka trwałego, i wyliczyć część wynagrodzenia uzyskaną za ten okres pracy. Oznacza to, że wynagrodzenie będzie rozliczane częściowo w kosztach bezpośrednio, a częściowo poprzez odpisy amortyzacyjne – mówi Aleksandra Kasińska-Skiba.

Codzienne instalacje

Ekspertka dodaje, że gdyby konsekwentnie stosować stanowisko fiskusa i sądu, należałoby też proporcjonalnie rozliczać wynagrodzenia pracowników, którzy podłączają czy instalują sprzęty powszechnie używane w firmach, takie jak drukarki czy komputery. W praktyce jest to rzadkością.

Wypłata dla członków zarządu

Wartość początkową środków trwałych mogą też zwiększyć wynagrodzenia członków zarządu. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią spółka świadcząca usługi lecznicze, sanatoryjne i uzdrowiskowe. Planuje wiele inwestycji, m.in. budowę basenu i przebudowę zakładu leczniczego. Dwóch członków zarządu ma się zajmować nadzorem nad osobami pracującymi przy inwestycji. Wynagrodzenie, które im za to przysługuje, powinno zwiększyć wartość początkową środków trwałych, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Ma bowiem bezpośredni wpływ na wytworzenie środka trwałego oraz na pomyślne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego. Wyłączone z wartości początkowej są natomiast koszty ogólne zarządu.

Interpretacja nr 0111-KDIB1-3.4010.83.2017.1.MST

sygnatura akt: III SA/Wa 2232/16

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA