Wniesienie aportu do spółki osobowej nie ma konsekwencji w PIT

W przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez spółkę partnerską do innej spółki osobowej nie powstaje zobowiązanie podatkowe po stronie wspólników spółki wnoszącej wkład.

Publikacja: 24.06.2019 06:00

Wniesienie aportu do spółki osobowej nie ma konsekwencji w PIT

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.120.2019.1.AM)

Czytaj także: Wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o.

Spółka partnerska prowadzi działalność gospodarczą w ramach dwóch wyodrębnionych działów:

a) działu nieruchomości i

b) działu obsługi prawnej.

Dział prawny został wydzielony na podstawie uchwały wspólników jako odrębna jednostka organizacyjna spółki. Z uwagi na rozwój działalności oraz planowane poszerzenie składu wspólników spółka planuje przenieść tytułem aportu dział prawny jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) do innej spółki partnerskiej lub do spółki komandytowej. Celem spółki partnerskiej wnoszącej wkład jest ograniczenie jej działalności do wynajmowania lokalu i ewentualnie nabytych nieruchomości podmiotom trzecim. Dla obecnych wspólników spółki partnerskiej istotne jest również, by umożliwić nowym wspólnikom przystępowanie do przyszłej spółki prawniczej bez konieczności wnoszenia przez nich wkładu odpowiadającego wartości proporcjonalnej działu nieruchomości. W efekcie zapewniłoby to także możliwość czerpania zysków z działu nieruchomości przez obecnych wspólników z wyłączeniem nowych wspólników wstępujących do spółki prawniczej.

Wnioskodawca zadał pytanie organowi interpretacyjnemu czy wniesienie przez spółkę partnerską wkładu niepieniężnego w postaci ZCP do spółki prawniczej, w której obecni wspólnicy spółki partnerskiej będą komplementariuszami lub partnerami (zależnie od ostatecznie wybranej formy organizacyjno-prawnej), a aportująca spółka partnerska będzie komandytariuszem, jest neutralne podatkowo według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy, w wyniku wniesienia opisanego aportu powstaje przychód u każdego ze wspólników, który jest jednak zwolniony z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT.

Dyrektor KIS zgodził się z wnioskodawcą. Przyznał, że zwolnienie, o którym mowa w treści wniosku, znajduje zastosowanie w przypadku, gdy wkład do spółki osobowej (komandytowej lub partnerskiej) wnosi transparentna podatkowo spółka partnerska, a przedmiotem tego wkładu jest ZCP.

Łukasz Chmielecki doradca podatkowy w PwC

Zasadą wynikającą bezpośrednio z przepisów ustawy o PIT jest brak powstania przychodu z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W komentowanej interpretacji wnioskodawca wskazał, że wnoszącym wkład do spółki osobowej (partnerskiej albo komandytowej) będzie spółka partnerska posiadająca we własnej strukturze dwa odrębne działy: dział nieruchomości i dział obsługi prawnej. W opisywanym zdarzeniu przyszłym podmiot wnoszący aport jest transparentny na gruncie PIT, zatem ewentualne opodatkowanie, którego dotyczyło pytanie przedstawione we wniosku, miałoby obejmować przychody osób fizycznych będących wspólnikami wnoszącego aport.

Organ podatkowy zgodził się z wnioskodawcą, że występująca w planowanej strukturze podwójna transparentność podatkowa (zarówno otrzymującego aport, jak i wnoszącego go) nie wpływa na potencjalne powstanie przychodu po stronie wspólników spółki wnoszącej aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto, organ przyznał, że analogiczne skutki podatkowe wystąpiłyby, gdyby przedmiotem wkładu niepieniężnego był również inny składnik majątku niż ZCP.

Komentowana interpretacja indywidualna potwierdza ugruntowane stanowisko, że opisana operacja jest neutralna na gruncie PIT. Tym samym restrukturyzacja działalności spółki osobowej (partnerskiej) poprzez wydzielenie z niej ZCP i wniesienie jej aportem do innej spółki osobowej podyktowana względami ekonomicznymi powinna korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Mając na uwadze treść art. 21 ust. 1 pkt 50b ustawy o PIT, rozstrzygnięcie organu interpretacyjnego należy ocenić jako bezsprzecznie prawidłowe. Wskazane przez organ argumenty oparte na wykładni przepisów także należy uznać za prawidłowe.

Niezmiennie jednak można się spodziewać, że skuteczne powołanie się przez podatnika na wydaną interpretację będzie wymagało starannego udokumentowania wydzielenia zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz istnienia innych niż podatkowe istotnych celów przeprowadzanej restrukturyzacji w kontekście wskazanych we wniosku przyczyn planowanych działań. Dla uniknięcia ewentualnych sporów na gruncie przepisów dotyczących unikania opodatkowania, ze względu na przewidziany przepisami prawa handlowego cel zawiązania spółki partnerskiej, trzeba również zwrócić uwagę na rzeczywisty profil działalności spółki partnerskiej po wniesieniu przez nią aportem wydzielonej ZCP.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 kwietnia 2019 r. (0112-KDIL3-3.4011.120.2019.1.AM)

Czytaj także: Wniesienie przedsiębiorstwa jako aportu do spółki z o.o.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów