#RZECZoPRAWIE - Grzegorz Grochowina: Nietypowe koszty podatkowe

O tym, jakie nietypowe wydatki można zaliczyć do kosztów podatkowych i jak do swoich racji przekonać fiskusa - w #RZECZoPRAWIE mówi Grzegorz Grochowina, menager w KPMG.

Aktualizacja: 22.06.2016 16:13 Publikacja: 22.06.2016 15:32

Grzegorz Grochowina

Grzegorz Grochowina

Foto: rp.pl

Czy możliwe jest przy prowadzeniu bloga odliczenie wydatków na codzienne życie np. kino, teatr, obiady, czy wyjazdy?

Grzegorz Grochowina, menager w KPMG: Nie zawsze wszystkie wydatki, które są zwiane z prowadzeniem bloga będą kosztem.

Koszty i przychody muszą się składać na spójną całość. W tym wypadku muszą to być wydatki poniesione w celu prowadzenia bloga. Nie może być tak, że ktoś fikcyjnie zakłada bloga po to, aby móc odliczać wydatki. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że podczas kontroli fiskus uzna je za fikcyjne. Musimy z bloga uzyskiwać przychody, aby móc odliczać koszty.

Ponadto działalność gospodarcza musi być faktycznie wykonywana. Nie możemy raz na pół roku napisać coś na blogu i potem odliczać koszty, albo raz na 3 miesiące opublikować informację, a raz na tydzień zaliczać coś do kosztów.

Możemy natomiast zaliczyć do kosztów wydatki na obiad w restauracji, czy na zakupy spożywcze, pod warunkiem, że prowadzony przez nas blog jest o tematyce kulinarnej. Są to tzw. koszty pośrednie, które wpływają na zabezpieczenie przychodów.

Najbardziej do fiskusa docierają proste argumenty. Dla przykładu, fiskus akceptował takie sytuacje jak zakup żywych zwierząt przez przedszkola na terapie dla dzieci, czy zakup karnetu na siłownię przez ochroniarza.

Jeśli jednak chcemy zaliczyć do kosztów podatkowych zakup psa, to musimy wykazać związek z przychodami, które możemy uzyskać.

Jak chronią nas w takiej sytuacji interpretacje podatkowe?

Interpretacje to taki spadochron. Chroni tego kto o nią wystąpił. Jeśli jest ogólna to chroni każdego podatnika, ale jeśli sami o nią wystąpiliśmy to chroni tylko konkretną osobę.

Interpretacja ogólna jest wydawana przez ministra finansów w sprawach skomplikowanych i takich, gdzie występuje różnorodne orzecznictwo.

Wnioskując o wydanie interpretacji podatnik składa oświadczenie, że dane podane we wniosku są zgodne z rzeczywistością. Są odpowiednie formularze. Jedno pytanie to koszt 40 zł. Tyle samo wynosi kilka pytań w tym samym temacie. Ale jak pytamy np. o CIT i VAT to zapłacimy wtedy 80 zł.

Co ważne składając wniosek, musimy bardzo dokładnie opisać stan faktyczny i dobrze go uzasadnić. Istotne jest też nasze stanowisko w tej sprawie.

Urzędy skarbowe różnie podchodzą do kwestii rozliczania garniturów, czy chociażby okularów.

Tak zgadza się. Garnitur nie może być normalny, czyli taki, który nosimy idąc np. na wesel, komunię. Musi mieć np. logo z nazwą firmy. Przy czym logo to powinno być trwale z garniturem związane. Organ chce, aby kojarzono nasz ubiór z marką. Np. kierowcy komunikacji miejskiej moją jednolite ubiory i mogą je zaliczać do kosztów.

Podobna sytuacja jest także z okularami. I o ile przedsiębiorca może odliczyć koszt okularów dla pracownika, to w przypadku swojej osoby nie może już tego zrobić.

Ważne jest, że większość sądów drugiej instancji do kwestii kosztów podchodzi liberalnie.

Grochowina w #RZECZoPRAWIE

Czy możliwe jest przy prowadzeniu bloga odliczenie wydatków na codzienne życie np. kino, teatr, obiady, czy wyjazdy?

Grzegorz Grochowina, menager w KPMG: Nie zawsze wszystkie wydatki, które są zwiane z prowadzeniem bloga będą kosztem.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara