Ogród nie jest częścią firmy - interpretacja podatkowa

Przedsiębiorca nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków na wyposażenie, które znajduje się poza miejscem prowadzenia działalności.

Publikacja: 17.06.2021 07:00

Ogród nie jest częścią firmy - interpretacja podatkowa

Foto: AdobeStock

Osoby mające firmę w domu często rozliczają w kosztach PIT codzienne wydatki. Fiskus nie zawsze jednak zgadza się na odliczenie wszystkich zakupów. Pokazuje to niedawna interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią przedsiębiorca, który chce kupić dwukondygnacyjny dom. Połowa budynku będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności. Dlatego zamierza rozliczyć go częściowo w kosztach firmy. Podobnie jak zakupy wyposażenia. Przede wszystkim są to rzeczy do domu, np. fotele, kanapa, stół, krzesła, regał, lampy czy telewizor (służący do prezentacji zagadnień taktycznych i zajęć online). Zamierza też rozliczyć wydatki na wyposażenie ogrodu. Chodzi o taras, pergolę, stół, krzesła i rośliny.

Czytaj także: Koszty podatkowe: czy można wprowadzić prywatny dom do ewidencji środków trwałych - interpretacja

Przedsiębiorca podkreśla, że świadczone przez niego usługi wymagają częstych spotkań z klientami. Wymienione elementy wyposażenia są niezbędne do przyjmowania kontrahentów i prowadzenia z nimi konsultacji. Czy zakupy tych rzeczy można rozliczyć w kosztach?

„Pod warunkiem, że podstawowym celem i sposobem korzystania z nich jest wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej. Ewentualne korzystanie z nich w innych celach (osobistych) może być wyłącznie incydentalne" – podkreśliła skarbówka. Fiskus zaznaczył, że to przedsiębiorca powinien wykazać związek zakupów z firmą. Jeżeli jest w stanie to zrobić, może zaliczyć wydatki na wyposażenie domu do podatkowych kosztów. Nie rozliczy natomiast wydatków na rzeczy ogrodowe. Ponieważ znajdują się poza budynkiem służącym do prowadzenia działalności gospodarczej. Skarbówka dodała, że zaliczanie do kosztów biznesu wydatków na przedmioty, które służą celom prywatnym podatnika, byłoby sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Stawiałoby bowiem przedsiębiorców w uprzywilejowanej pozycji wobec osób, które działalności nie prowadzą.

Przedsiębiorca zapytał też o rozliczenie wydatków na nabycie domu. Odpowiedź jest pozytywna. Można je zaliczyć do podatkowych kosztów poprzez odpisy amortyzacyjne. „Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć dokonane odpisy amortyzacyjne do kosztów podatkowych" – czytamy w interpretacji.

Rozliczyć w kosztach można też wiatę wykorzystywaną do parkowania firmowego samochodu.

Numer interpretacji: 0112-KDIL2-2.4011.81.2021.3.WS

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara