fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nabycie udziałów w spółce zależnej i alokacja kosztów do źródła przychodów

AdobeStock
WSA w Warszawie dostrzega, że nabycie udziałów w spółkach zależnych nie zawsze ma na celu bierne oczekiwanie na otrzymanie dywidendy czy poszukiwanie okazji do szybkiego upłynnienia nabytego aktywa, lecz często jest elementem strategii biznesowej pozwalającej na generowanie przychodów.

Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono rewolucyjny mechanizm rozliczania dochodu w podziale na dwa źródła: zyski kapitałowe i pozostałe rodzaje przychodów. W związku z tym, że są to regulacje ciągle relatywnie nowe, ich prawidłowe stosowanie rodzi istotne pytania, na które muszą odpowiadać także sądy administracyjne w trakcie sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi (o czym w dalszej części artykułu).

Czytaj także: Jak zaksięgować nabycie przez spółkę udziałów własnych w celu umorzenia

Jedną z kwestii praktycznych, która wzbudza istotne kontrowersje, jest traktowanie kosztów finansowania zaciągniętego na nabycie udziałów w spółkach zależnych. Upraszczając – problem sprowadza się do ustalenia, do którego koszyka przychodów (kapitałowy vs. ogólny) powinny trafiać koszty nabycia udziałów w spółce zależnej inne niż cena za nabyte udziały (ujmowana w wyniku podatkowym dopiero na moment s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA