CIT: nagrodę można odliczyć, darowiznę nie

Firma rozliczy w podatkowych kosztach wydatki na prezenty dla osób z długim stażem pracy.

Publikacja: 17.06.2019 02:00

CIT: nagrodę można odliczyć, darowiznę nie

Foto: 123RF

Świadczenia na rzecz pracowników są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy. Dotyczy to także nagród dla osób najbardziej zasłużonych dla firmy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nie są to darowizny wyłączone z kosztów.

Czytaj także: Premia w kosztach: koniec odliczania nagród z zysku

O interpretację wystąpiła spółka prowadząca działalność usługową. Chce wynagrodzić osoby z dwudziestoletnim stażem pracy. Nabyła od zewnętrznej firmy vouchery po 550 zł każdy. Uprawniają do weekendowego pobytu w wybranym hotelu (dla dwóch osób). Voucher jest ważny przez rok.

Czy wydatki te można zaliczyć do podatkowych kosztów? Spółka twierdziła, że tak.

Zaangażowanie jest doceniane

Argumentowała, że zaproszenie do hotelu nie jest darowizną (wyłączoną z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT). To gest podziękowania za wieloletnią pracę. Ma za zadanie wzmocnić więź pracowników ze spółką oraz podkreślić, że są oni ważną częścią stabilnej organizacji. Stanowi bodziec do dalszej efektywnej pracy. Pozytywnie też wpływa na osoby mające krótszy staż. Mogą bowiem dostrzec, że zaangażowanie jest doceniane. To wszystko powinno przełożyć się na lepsze wyniki i w konsekwencji wyższe przychody spółki. Dlatego wydatek ten może być podatkowym kosztem.

Fiskus nie miał nic przeciwko. Zgodził się, że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Nie ma go też na negatywnej liście kosztów (art. 16 ustawy o CIT). Przekazane vouchery nie są bowiem darowizną. Zgodnie z kodeksem cywilnym rozumie się przez nią świadczenie nieekwiwalentne. Natomiast vouchery są nagrodą za długi staż pracy.

Skarbówka przyznała też, że przekazanie upominków nie jest działaniem reprezentacyjnym. Wydatki na reprezentację są wyłączone z kosztów (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o  CIT), ale rozumie się przez nią czynności skierowane do kontrahentów i innych osób spoza firmy.

Reasumując, spółka może odliczyć od przychodu wydatki na vouchery (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2019 r., 0111-KDIB1.2.4010.170.2019.2.ANK).

Trzeba jednak pamiętać, że zdarzają się interpretacje, w których prezenty dla pracowników są traktowane tak jak darowizny. Często zresztą pracodawcy sami tak kwalifikują upominki dla zatrudnionych osób, nie chcąc naliczać im dodatkowego przychodu. Konsekwencją jest jednak wyrzucenie wydatku z kosztów.

Upominek jubileuszowy

Spójrzmy na sprawę spółki, która zajmuje się dystrybucją środków produkcji rolnej. Obchodzi 30-lecie swojej działalności. Z tej okazji zamierza obdarować pracowników kartami podarunkowymi. Uprawniają one do zakupów w określonych sklepach. We wniosku o interpretację spółka podkreśliła, że karty nie są dodatkową formą gratyfikacji za wykonaną pracę. Przekazywane będą niezależnie od wynagrodzenia. Chce obdarować wszystkich zatrudnionych. Wartość karty ma być jednak uzależniona od stanowiska i stażu pracy.

Spółka zapytała fiskusa o dwie kwestie. Pierwszą, czy karty są dla pracowników przychodem, który należy opodatkować. Argumentowała, że jubileuszowy prezent to darowizna. Nie stanowi nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy i powinien być rozliczony na podstawie ustawy o podatku od spadków i  darowizn. A z niej wynika, że benefity dla niespokrewnionych osób są zwolnione z podatku do 4902 zł.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem i potwierdził, że spółka nie musi naliczać pracownikom przychodu i potrącać zaliczki na PIT (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 marca 2019 r., 0115-KDIT2-2.4011. 8.2019. 4.MM).

Spółka chciała jednak zaliczyć wydatki na karty do podatkowych kosztów. Argumentowała, że obdarowywanie prezentami przyczynia się do budowania pozytywnych relacji i tym samym stanowi uhonorowanie wkładu zatrudnionych osób w działalność spółki. Przekłada się to na osiągane przez nią przychody. Poza tym wręczanie jubileuszowych prezentów to realizacja zasad wynikających z norm zwyczajowych. W związku z tym spółka twierdziła, że wydatki na upominki mogą być podatkowym kosztem.

Skarbówka miała jednak inne zdanie. Odwołała się do wydanej dzień wcześniej interpretacji w sprawie pracowniczego przychodu. Wynika z niej, że prezenty to darowizna. Wydatku na ich nabycie nie można więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 marca 2019 r., 0111-KDIB2-1.4010. 8.2019.3.JK).

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 865)

Świadczenia na rzecz pracowników są kosztem uzyskania przychodów pracodawcy. Dotyczy to także nagród dla osób najbardziej zasłużonych dla firmy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że nie są to darowizny wyłączone z kosztów.

Czytaj także: Premia w kosztach: koniec odliczania nagród z zysku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe