Przedsiębiorczym małżonkom opłacają się wspólne interesy - o kosztach podatkowych i odliczeniu VAT

Żona uzna za koszt podatkowy wydatki na towary, które mąż kupił do swojej firmy, ale jej je przekazał. Odliczy też VAT z faktur wystawionych na współmałżonka, który jest rolnikiem ryczałtowym.

Publikacja: 17.06.2019 06:30

Przedsiębiorczym małżonkom opłacają się wspólne interesy - o kosztach podatkowych i odliczeniu VAT

Foto: Adobe Stock

Skarbówka wydaje korzystne interpretacje dla małżonków, którzy prowadzą odrębne firmy, ale robią wspólne interesy. Przykładem może być interpretacja Dyrektora KIS z 5 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-1.4011.79. 2019.3.AGR) dotycząca przekazania towarów z działalności męża do działalności żony.

Czytaj też:

Czy żona rozliczy w kosztach sprzedaż towarów otrzymanych od męża?

Jak rozliczyć majątek przeniesiony z firmy męża do firmy żony

Przesunięcie towarów z firmy jednego małżonka do firmy drugiego a VAT

Z pytaniem zwróciła się podatniczka, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu, obecnie zawieszoną. Jej mąż również prowadzi tego typu działalność. Zajmuje się sprzedażą filtrów do wody, nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza, a dodatkowo prowadzi sklep z karmami i akcesoriami dla zwierząt. Małżonków łączy wspólność majątkowa.

Małżonkowie chcą podzielić biznesy w ten sposób, by w firmie męża pozostała branża filtrów, oczyszczaczy i nawilżaczy. Sklep z artykułami i karmą dla zwierząt prowadziłaby natomiast wnioskodawczyni, po zaktualizowaniu wpisu do CEiDG i odwieszeniu działalności. Kobieta wyjaśniła, że w sklepie zostanie zapas towarów zakupionych przez męża na podstawie faktur VAT, z których VAT naliczony został odliczony. Zakupy zostały zaliczone w cenach netto w koszty, czyli zapisane w kol. 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów w tym roku lub znajdują się na remanencie na dzień 31 grudnia 2018 roku.

Zapytała czy zapas towarów handlowych spisanych na dzień zakończenia sprzedaży przez męża, a rozpoczęcia sprzedaży przez nią, będzie podlegał wpisaniu do pkpir i w konsekwencji czy będzie stanowił dla wnioskodawczyni koszt podatkowy w cenie zakupu towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Jej zdaniem, nie będzie miała prawa odliczyć wartości towarów służących dalszej odsprzedaży, gdyż do przekazania składników majątku dochodzi między małżonkami, między którymi obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.

Musi być związek kosztu z przychodem

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął jednak odmienne stanowisko. Przypomniał, że w myśl kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku odrębnego małżonków nie zalicza się przedmiotów służących do prowadzenia działalności gospodarczej. Uznał jednak, że koszt towarów przekazanych z działalności męża do działalności wnioskodawczyni spełni przesłankę wymienioną w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, ale w działalności gospodarczej wnioskodawczyni. Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Dyrektor KIS wskazał na związek poniesionego kosztu z planowanym osiągnięciem przychodu z tytułu sprzedaży tego towaru w firmie wnioskodawczyni. Ustawa o PIT nie określa, w jakim czasie od dnia poniesienia kosztu musi być osiągnięty z tego tytułu przychód. Dlatego, mimo iż wydatek został poniesiony w przeszłości przez męża i w związku z jego działalnością, to sprzedaż tego towaru przez żonę (po jego przeniesieniu do jej działalności) spowoduje uznanie tego towaru za koszt jej działalności.

Dyrektor KIS uznał, że "wydatki poniesione na zakup towarów handlowych, które zostaną przekazane wnioskodawczyni z działalności prowadzonej przez jej męża, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów, ale w działalności gospodarczej wnioskodawczyni".

Zakup produktów rolnych...

W interpretacji z 4 czerwca 2019 r. (0113-KDIPT1-3.4012.169.2019.2.MWJ) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się z kolei do kwestii związanej z wystawianiem faktur przez małżonków. Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie hurtowej sprzedaży kwiatów i roślin. Z kolei jego żona prowadzi gospodarstwo rolne (w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy o VAT) jako rolnik ryczałtowy (w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT). Gospodarstwo stanowi jej majątek osobisty, nabyty w darowiźnie. Jej działalność korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej. Wnioskodawca zamierza nabywać odpłatnie od żony towary i produkty rolne – sadzonki roślin, rośliny i kwiaty, wytworzone w jej gospodarstwie, a następnie zamierza sprzedawać je w swojej firmie. Zapytał, czy jako podatnik VAT czynny, nabywając produkty od rolnika ryczałtowego – żony, powinien udokumentować transakcję fakturą VAT-RR, na podstawie której będzie uprawniony do odliczenia VAT.

...z fakturą VAT-RR

Dyrektor KIS potwierdził, że tak. Uznał, że w świetle ustawy o VAT stronami transakcji będą dwa odrębne podmioty: przedsiębiorca będący podatnikiem VAT czynnym oraz jego żona będąca rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia od podatku. Podatnik nabywający towary od rolnika ryczałtowego musi wystawić fakturę dokumentującą zakup tych produktów, oznaczoną jako „faktura VAT-RR". W art. 116 ust. 6 ustawy o VAT określony został mechanizm rozliczenia z rolnikiem ryczałtowym, który jest wyrazem zasady neutralności dla kontrahentów takich rolników. W zakresie, w jakim nabywane produkty lub usługi służą działalności uprawniającej podatnika do odliczenia VAT, kwoty wypłaconej zryczałtowanej rekompensaty nie mogą być dla niego ciężarem ekonomicznym. Jak czytamy w interpretacji: „Sprzedaż towarów i produktów rolnych (sadzonki roślin, rośliny i kwiaty) przez żonę wnioskodawcy, występującą w tej transakcji jako odrębny podmiot – rolnik ryczałtowy - na rzecz wnioskodawcy, będzie wypełniać definicję dostawy towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT".

To oznacza, że wnioskodawca, nabywając towary od rolnika ryczałtowego – żony, związane z dostawą opodatkowaną, będzie uprawniony do wystawienia faktury VAT-RR dokumentującej nabycie tych towarów. Na podstawie faktury może odliczyć kwotę zryczałtowanego VAT w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty.

Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1509 ze zm.)

art. 2 pkt 16 i 19, art. 7 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz art. 116 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

Skarbówka wydaje korzystne interpretacje dla małżonków, którzy prowadzą odrębne firmy, ale robią wspólne interesy. Przykładem może być interpretacja Dyrektora KIS z 5 czerwca 2019 r. (0112-KDIL3-1.4011.79. 2019.3.AGR) dotycząca przekazania towarów z działalności męża do działalności żony.

Czytaj też:

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów