fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ceny transferowe: kiedy zasadna jest analiza zgodności

AdobeStock
Analizę zgodności należy przygotować wtedy, gdy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych albo gdy nie ma danych wewnętrznych lub zewnętrznych.

Analiza zgodności ma na celu wykazanie zgodności warunków, na jakich została zawarta transakcja kontrolowana z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niezależne.

W rekomendacjach odnoszących się do sporządzania analizy zgodności wskazano dwa przypadki, w których zasadne jest sporządzenie analizy w tej formie. Po pierwsze, do analizy zgodności można przystąpić w sytuacji, kiedy sporządzenie analizy porównawczej nie jest właściwie w świetle danej metody weryfikacji cen transferowych, np. w przypadku technik wyceny. Drugim przypadkiem, w którym nie jest możliwe sporządzenie analizy porównawczej, jest brak danych wewnętrznych lub zewnętrznych. Co istotne, podatnik powinien zachować należytą staranność w zakresie próby pozyskania danych porównawczych. W praktyce oznacza to konieczność udokumentowania kroków podjętych w celu zidentyfikowania danych porównawczych oraz uzasadnienia braku możliwości zastosowania takich danych.

Czytaj też: Analiza po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA