fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jaki podatek od korzystania z chmury internetowej

Chmura internegowa
AdobeStock
Nie można ustalić jednej generalnej zasady określającej czy od opłat za usługi przechowywania danych na zdalnych serwerach zewnętrznych dostawców polski nabywca powinien rozliczyć podatek u źródła. Zależy to od zakresu nabywanych świadczeń.

W związku z rozwojem technologii informatycznych daje się zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na usługi informatyczne. Trend ten nasilił się szczególnie w czasach pandemii Covid-19. W przypadku nabywania usług od pomiotów zagranicznych należy jednak pamiętać o dodatkowych obowiązkach podatkowych jakie mogą spoczywać na polskich podmiotach, w tym obowiązkach płatnika w związku z rozliczeniem podatku u źródła.

Czytaj także: CIT: usługi w chmurze internetowej a podatek u źródła

Jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem usług informatycznych są usługi udostępniania danych w chmurze internetowej, która umożliwia m.in. gromadzenie danych, aplikacji i innych zasobów informatycznych na zdalnych serwerach zewnętrznych dostawców. Kwestia opodatkowania podatkiem u źródła usług korzystania z chmury internetowej od lat budzi jednak wątpliwości podatników.

Dwa modele usług

W celu analizy obowiązków w podatku u źródła ciążących na polskich podm...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA